Summit Commonwealthu: jasné oznámení královny

Zpráva dne: Britská královna hostila summit Commonwealthu, na který Británie obchodně spoléhá po odchodu z Evropské unie. Panovnice se ale dotkla poněkud jiného problému: následnictví v čele tohoto společenství…

Královna Alžběta II. zahájila summit zemí Commonwealthu překvapivě: chce, aby se princ Charles jednoho dne stal hlavou tohoto společenství států. Ale to vůbec není samozřejmé.

Ne náhodou hymnu zazpívala Emelí Sandé, její matka je Skotka a otec je ze Zambie, jedné z 53 zemí současného Commonwealthu. A hostitelkou události je v Buckinghamském paláci samozřejmě královna. Ukázala jasně, jak moc jí na srdci leží svazek států vzedší z bývalého britského impéria, jehož definitivní rozpad sama zažila.

Alžběta řekla, že ji poté, co se zúčastnila tolika summitů v jiných zemích Commonwealthu, obzvláště těší být hostitelkou ve svém vlastní domě. První senzace byla, když téměř 92letá panovnice prohlásila, že je jejím přáním, aby Commonwealth nabídl stabilitu a kontinuitu i budoucím generacím. Tuto důležitou roli by měl mít princ Charles, což není samozřejmé, protože nejde o dědičnou funkci.

V zákulisí se už o tom, kdo bude následovníkem královny, jednalo. Opoziční vůdce Jeremy Corbyn navrhnul, aby předsednictví Commonwealthu v budoucnosti rotovalo mezi členy. Královna nyní se vší svou autoritou dala najevo, že v této funkci chce vidět svého syna a není pravděpodobné, že by toto její přání nebylo splněno.

Premiérka Mayová působení Alžběty II. pro Commonwealth uctila prohlášením, že právě královna je hluboce oddána hodnotám Commonwealthu, kdy slovo nejmenšího člena je váženo stejně jako u toho největšího. Vedle sebe, bok po boku, řekla Mayová, tak stojí bohatí i slabší členové.

Charles si mohl vyzkoušet svou budoucí úlohu v úvodní řeči, řekl, že nejde jen o oživení vztahů mezi členy, ale i o to, aby se společenství znovu stalo důležitým pro občany tím, že bude schopno nalézat praktická řešení problémů.

Summit má především podpořit obchod mezi členy Commonwealthu, protože Británie po odchodu z EU hledá nové partnery. Stín na summit padl díky sporům ohledně britské imigrační politiky.

Ministerstvo vnitra totiž prohlásilo za ilegály přistěhovalce, kteří přišli před desetiletími do Británie z Karibiku a některé dokonce umístilo do vazby. Premiérka se musela před summitem omluvit zástupcům karibských zemí.

Ilustrační obrázek: Autor – Marrcol – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55912173

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.