Proč americké firmy nechtějí udělat z Číny centrum pro své inovace?

Problémy s ochranou intelektuálního vlastnictví, ale rovněž omezený přístup na trh a neférové podnikatelské prostředí figurují mezi důvody, proč americké firmy nestěhují svou inovační základnu do Číny.

Méně než 4 % amerických firem realizuje hlavní část svého výzkumu a vývoje v Číně, informuje článek Daniela Reda pro South Chinese Morning Post.

Důvodem je nedostatečná ochrana intelektuálního vlastnictví, omezený přístup na trh a neférové prostředí pro podnikání. Ukázal to výzkum Americké obchodní komory v Šanghaji, kterého se účastnilo 52 jeho členů. K těmto zjištěním se došlo i navzdory tomu, že čínská vláda zvýšila svoje snahy posílit oblast výzkumu a vývoje a vytvořit prostředí příznivé pro inovace. Odrážejí americkou kritiku Číny a její politiky ohledně technologického transferu a ochrany intelektuálního vlastnictví.

Výzkum ukázal, že americké firmy nevidí Čínu jako významné místo pro výzkum a vývoj, považují ji za nevýznamnou zemi, nebo za jednu z mnoha.

Peking se snaží, aby firmy zakládaly centra výzkumu a vývoje v Číně, neboť by se, podle vládních plánů, měla stát k roku 2050 centrem pro technologické inovace. Druhá největší ekonomika proto v letech 1991 až 2015 výrazně zvyšovala výdaje na výzkum a vývoj – z 9,5 miliard dolarů na 409 miliard dolarů v roce 2015.

Zprávy z výzkumu upozorňují, že firmy v Číně narážejí na bariery, které jim brání sem přenést výzkumné a vývojové aktivity. Největší problém mají s nedostatky v oblasti ochrany intelektuálního vlastnictví a vadí jim i nerovné podmínky pro zahraniční byznys a investice.

V březnu vydal ostře formulovanou zprávu i americký úřad pro obchodní reprezentaci s tím, že Čína využívá nejrůznější licenční procesy a hodnocení k tomu, aby americké firmy donutila k technologickým transferům. Podle Americké obchodní komory ale nedává smysl, aby se technologie přinášely do prostředí, kde je trh omezený, domácí konkurence dostává neférově přednost a není jasná ochrana intelektuálního vlastnictví.

Americká vláda zakázala dodávky firmy ZTE pro americké dodavatele. Důvodem jsou údajné obchodní kontakty této čínské firmy s Íránem. Jedná se o další náznak, že se obě země blíží k obchodní válce.

Přesto mají americké technologické firmy zájem účastnit se na čínském mamutím trhu s velkou dynamikou rozvoje.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.