Ruské banky posilují investice na Balkáně. Získají podíl v chorvatském Agrokoru

Státní banky Sberbak a VTB nejspíš získají podíl v chorvatské firmě Agrokor, která patří k největším firmám se zaměřením na potravinářství na Balkáně. Chorvatsko se přitom ruským investicím zatím vyhýbalo jako „dobrý žák Spojených států a EU“.

Dvě ruské banky mají nakročeno na získání velkého vlastnického podílu chorvatské firmy Agrokor. Agrokor d.d. je největší potravinářská firma v zemi. Rusko tak posiluje svojí ekonomickou přítomnost na Balkáně, napsala agentura Bloomberg.

Ruská banka Sberbank a VTB, obě vlastněné státem, chtějí proměnit dluh 1,4 miliard euro ve vlastnického podílu v této firmě. Chorvatská firma se potýkala během posledního roku s problémem insolvence spolu s údajnými podvody v účetnictví. Cestu k dohodě otevřela skutečnost, že ruská banka Sberbank jako věřitel odstoupila od svojí žaloby vůči Agrokoru.

Výše podílu ve firmě musí být teprve určena. Investice poskytne Moskvě nové možnosti pro hospodářskou expanzi v regionu, který se i v době komunismu snažil utéct vlivu Sovětského svazu. Sberbank trvá na tom, že transakce je forma, jak bránit sví investice, i když ruský ambasador v Záhřebu neopomenul zmínit politický význam dohody, když kritizoval západní spojence Chorvatska za to, že firmě nepomohly. Na rozdíl od Ruska.

Díky špatným vztahům mezi Ruskem a Západem je každá podobná ruská investice vnímána spojenci velmi ostře. Maďarsko bylo například kritizováno za dohodu s ruským Rosatomem v roce 2014. Týkala se stavby nové jaderné elektrárny.

Chorvatsko mělo během války za nezávislost podporu USA (míněna je jugoslávská válka – pozn. redakce) a patří nyní k největším proponentům ekonomických sankcí proti Rusku. Zatímco velké investice z Ruska proudily do Srbska a Bosny a Hercegoviny, Chorvatsko se omezilo jenom na ruské peníze investované do místních hotelů, benzínových stanic Lukoilu a do menších podílů v některých firmách.

Investice Ruska na Balkáně, zdroj: Bloomberg

Zagreb rovněž odmítl účast na ruském plynovodu Jižní proud a odmítal zájem ruských společností o chorvatskou rafinérii INA Industrija Nafte. Americký velvyslanec v Záhřebu označil letos v únoru prodej této firmy Rusům za „chybu“.

Sberbanka se distancovala od slov ruského velvyslance v Chorvatsku a nyní odmítá komentáře.

Ruské banky vstoupily na scénu Agrokoru v roce 2014, když jeho majitel Ivica Todorić potřeboval půjčku na nákup slovinského konkurenta. Todorić udělal z Agrokoru největší balkánskou firmu. V říjnu byl obviněn z podvodů, které měl odhalit audit. Ten našel stovky milionů dolarů ve skrytých závazcích. Todorić odmítá obvinění.

V březnu bylo oznámeno, že podíl v celkové hodnotě 4,7 miliard dolarů bude k dispozici pro věřitele firmy jako součást restrukturalizace dluhu. Když banky promění dluhy v podíl vlastnictví, bude jim patřit největší podíl v celé firmě.

Podle chorvatského politologa Žarka Puhovského bylo Chorvatsko „vždy dobrým žákem Spojených států a Evropské unie, ale v tomto případě trh trumfuje politiku.“ Jako paradox ale Puhovski vidí skutečnost, že ruské banky mohou být také politickými hráči.

Ilustrační obrázek: Web firmy Akrokor d.d.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.