Trump obvinil OPEC z toho, že uměle žene ceny ropy vzhůru

Americký prezident se tvrdě opřel do skupiny OPEC kvůli cenám ropy. Tvrdí, že se OPEC snaží zvýšit ceny ropy uměle.  Podle odborníků je vidět, že jsou zde obavy z růstu cen ropy a jejich dopadu na domácí politiku v USA.

Americký prezident vystartoval poté, co saúdský ministr pro energetiku uvedl, že svět má „kapacitu“ na zvládnutí vyšších cen.

Trump se pustil do skupiny OPEC za to, že ceny ropy směřují k nejvyšší úrovni od roku 2014. Uvedl, že ceny surové ropy jsou uměle poháněny vzhůru. Navazoval tím na saúdského ministra energetiky, který uvedl, že světová ekonomika si poradí s cenou i 75 dolarů za barel.

Trump následně tweetoval: „…vypadá to zase na OPEC. Rekordní množství ropy všude, včetně plně naložených lodí na moři a ceny ropy jsou uměle velmi nahoře! To není dobré a nebudeme to akceptovat!“

Trumpovy komentáře je možno vnímat jako varování Saúdům, aby s cenami ropy nešly moc nahoru v době, kdy Rijád tlačí spolu s USA na Írán.

Saúdská Arábie chce mít s Trumpem bližší vztah, než tomu bylo u Obamy. Trumpova intervence ovšem představuje dilema pro korunního prince bin Salmána, který vyšší ceny ropy potřebuje pro modernizaci ekonomiky. Ale byl to také on, kdo se hlásí ke spojenectví země s USA. Nedávno byl princ Mohamed tři týdny v USA, setkal se s Trumpem i s byznysmeny, a to kvůli možným investicím v Saúdské Arábii.

Amy Jaffeová z Rady pro mezinárodní vztahy řekla, že Trump vyslal signál, že i když břidlice rekordně navýšila americkou těžbu, stále je zde obava z rostoucích cen. Trump prý tweetuje, protože prudce rostoucí ceny ropy ztěžují americké strategické rozhodování a diplomacii. Má to také dopad na Trumpovu voličskou základnu, s letní sezónu se ceny benzínu vnímají intenzivněji.

Nové uvalení sankcí na Írán, což může Trump již brzy udělat, by bylo politicky obtížnější, kdyby ceny ropy rostly. Venezuela zažívá krizi, která vede k tomu, že ropná produkce klesla na nejnižší úroveň za posledních třicet let, i ta je hrozbou pro trhy. Právě americké rafinérie jsou největší odběratelem její surové ropy.

Objevily se zprávy, že Saúdové si přejí ceny k 80 či dokonce ke sto dolarům za barel. Rijád potřebuje zvýšit cenu státní firmy Saudi Aramco, která je součástí plánů k modernizaci ekonomiky.

Saúdský ministr vyšší cenu obhajoval, ale popřel, že by království mělo nějaký cenový cíl. Falih uvedl, že žádný dopad současných cen na poptávku nepozoroval. A dodal, že v minulosti byly ceny i podstatně vyšší i dvakrát vyšší, než jsou dnes s tím, že existuje kapacita k absorpci vyšších cen. Falih to uvedl na mítinku OPEC, kterého se účastnilo i Rusko, kde se revidovala dohoda o nabídce.

I když Trump tvrdí, že ropný trh je dobře zásoben, analytici si myslí, že se situace mění. Mezinárodní energetická agentura tvrdí, že OPEC bude schopen již brzy říci „mise splněna“ s ohledem na snížení ropných zásob, které narostly během kolapsu cen v roce 2014. Ceny byly krátce dokonce pod třiceti dolary za barel.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.