Erdogan varuje Rakousko

Zpráva dne: Oznámení, že Rakousko zakáže vedení politické kampaně tureckých politiků vedlo k odpovědi: Erdogan varoval rakouského kancléře, že ti, kteří se snaží omezit turecký boj o demokracii, tvrdě zaplatí.

Spolkový kancléř Sebastian Kurz oznámil, že v Rakousku zakáže volební vystoupení tureckých politiků.

Turecký prezident varoval rakouského kancléře Kurze poté, co Kurz oznámil, že zakáže volební vystoupení tureckých politiků v Rakousku. Předčasné volby se v Turecku budou konat 24. června. V prvním rozhovoru po tomto oznámení Erdogan uvedl, že boj Turecka za demokracii nesmí být omezován a ti, kteří se o to pokoušejí, zaplatí vysokou cenu. Od znovuzvolení si slibuje více moci. Potvrdil, že se zúčastní připravované zahraniční akce, na které se předpokládá účast asi 10 000 lidí, neuvedl však, ve které zemi se má konat.

Kurz tvrdí, že volební vystoupení tureckých politiků jsou v Rakousku nežádoucí a toto vměšování nebude dovoleno. Podobně se vyslovil i nizozemský premiér Rutte.

K varování tureckého prezidenta se připojil i turecký ministr pro Evropu, ani to Rakušany od záměru neodradilo. Mluvčí vlády potvrdil, že turecká volební vystoupení jsou v Rakousku nežádoucí a nebudou připuštěna. Mezitím se vytvoří nutné zákonné podmínky. Turecké vedení se již v minulém roce snažilo turecké komunity v zemích jako je Německo, Rakousko a Nizozemsko využívat, konflikty se tak z Turecka přenášejí do EU a tomu chceme zabránit, řekl mluvčí rakouské vlády.

Krok přivítali i rakouští Svobodní, kteří se zároveň vyslovili proti členství Turecka v EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.