Francie je na cestě zpřísnit azylový zákon

Dolní komora francouzského parlamentu odsouhlasila velkou většinou zákon, který zpřísňuje pravidla pro získání azylu v zemi. Došlo k tomu po napjatých diskuzích v Macronově vládní straně. Ta vykázala první znaky nejednoty.

Zákon byl přijat výsledkem 228 pro a 139 proti. Celkem 24 poslanců se hlasování zdrželo.  V červnu bude zákon projednávat Senát, který má mít poslední slovo.

Vůči zákonu zněla silná kritika, ale ta nestačila na to, aby nebyl zákon nakonec přijat. Části návrhu zákona podpořili také poslanci pravicových populistů ze strany Marine Le Penové, Národní fronta.

Zákon zdvojnásobil délku pobytu azylantů v detekčních střediscích, a to na celkem 90 dnů, zkrátil lhůty pro podání žádosti o azyl a učinil trestným nelegální přechod hranice. Za ten je nyní podle návrhu trestní sazba až jeden rok vězení a pokuty. Zákon zjednoduší azylové řízení pro nezletilé, kde by se mělo jednat o poloviční zkrácení lhůty na vyřízení žádosti.

Ke kritikům navrženého zákona patří kromě některých poslanců vládní strany také humanitární organizace a levicové strany. Macronova vláda zdůraznila, že jejím cílem jsou pevná ale férová pravidla pro migraci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.