Ministři zahraničí G7 zaujmou tvrdý postoj k Moskvě

Reuters.  Ministři zahraničních věcí skupiny G7 stojí společně proti ruskému destabilizačnímu chování. Zároveň ale ponechávají otevřené dveře pro dialog s Ruskem. Informovala o tom agentura Reuters.

Ministři se setkali na jednání v Torontu, jednali o otázkách spojených s Ruskem, Íránem a Severní Koreou. Diskutovalo se ale také o politických problémech ve Venezuele a v Myanmaru.

Podle anonymního zdroje panuje ve skupině shoda ohledně hodnocení ruského chování jako snahy o to destabilizovat státy. Nicméně dialog s Moskvou je stále důležitý.

Torontské jednání má pokračovat také v pondělí (tj. dnes), kdy se očekává konečné vyjádření, které bude nekompromisní směrem k Rusku. Jazyk bude tvrdý, jak sdělil anonymní zdroj, kvůli tomu, co Rusko doposud provedlo. Vzkazem Rusku má být: chceš-li být velmoc, pak s námi spolupracuj.

Tématem jednání je také syrská válka a problémy spojené s jadernou dohodou s Íránem, se kterou nesouhlasí prezident Trump. Jednalo se i o Severní Koreji a o nadcházejícím summitu Trumpa s Kimem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.