Sjezd KSČM aneb Revoluce se odkládá na neurčito

Zdeněk Vopat píše o tom, proč víkendový sjezd KSČM nepřinesl žádné revoluční změny aspoň s ohledem na personální obsazení jejího vedení.

Kdo čekal, že desátý sjezd KSČM přinese revoluční změny v této politické straně, bude poněkud zklamán. Pozici předsedy strany ve druhém kole obhájil Vojtěch Filip, když v prvním kole získal pouze o 5 hlasů více, nežli jeho největší soupeř Josef Skála. Ve druhém kole, se však rozdíl mezi nimi nepatrně zvětšil. Skála se pak nestal ani místopředsedou strany, což může být vnímáno jako neúspěch opozičních sil ve KSČM. Filip si přál, aby se do vedení strany dostali europoslankyně Kateřina Konečná, poslanec Stanislav Grospič, poslankyně Miloslava Vostrá a Filip Zachariáš. Nakonec se z výše jmenovaných stali místopředsedy strany Konečná a Grospič.

Filip vyjádřil určité zklamání nad tím, že pozici prvního místopředsedy obhájil Petr Šimůnek., Tento postoj zdůvodnil tím, že by funkci prvního místopředsedy měl zastávat někdo mladší. Nepochybně jde pouze o zástupné tvrzení, neboť Filip je o 10 let starší nežli Šimůnek, ovšem tato skutečnost soudruhovi předsedovi zřejmě nějak unikla.

Šimůnek však bude nově zodpovědný za volební výsledky strany. Vzhledem k tomu, že se nedá očekávat prudký vzestup KSČM, dostal se tak její první místopředseda do velmi nezáviděníhodné pozice.

Skutečnost, že se místopředsedy nestali dosavadní místopředsedové Josef Skála a Jiří Dolejš může být vnímána jako vítězství Vojtěcha Filipa. K dalším zajímavostem patří skutečnost, že jeden z preferovaných Filipových kandidátů na pozici místopředsedy Grospič bude mít na starosti ideologickou práci. Dalším místopředsedou KSČM se stal s největším počtem hlasů Václav Ort.

Ve vedení strany budou tak dva lidé, které preferuje Vojtěch Filip. V blízké budoucnosti si tak Filip zajistil převahu ve vedení strany. Pokud však KSČM neuspěje v dalších volbách, může se jednat o poslední volební vítězství Vojtěcha Filipa.

Ilustrační obrázek: www.kscm.cz

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.