Rusko se nebude podílet na rekapitalizaci Světové banky

RIA Novosti. Rusko odmítlo účast na rekapitalizaci Světové banky. Důvodem je jeho nesouhlas s novými pravidly pro kreditní politiku. Podle náměstka ministra financí  Sergeje Storčaka mohou nová pravidla nakonec vést k odmítnutí podpory ze strany kreditorů, jako jsou India a Čína.

Pro Moskvu to bude znamenat snížení ruského podílu v kapitálu Světové banky a zmenšení počtu hlasů v její radě ředitelů. Podle Storčaka se bude banka potýkat v krátké době s novými potížemi právě kvůli její současné politice.

Storčak kritizoval postoje hlavního akcionáře banky USA, které nyní považují všechny země, které vlastní americké dluhopisy za bohaté. Upozornil také na to, že projekty v chudých zemích, které banka financuje, nejsou ziskové, jenže banka by jako jakákoliv kreditní organizace měla vydělávat peníze k tomu, aby zabezpečila svůj chod.

Jako další důvod připomenul Storčak, že Světová banka odmítla podporovat ruské projekty, což podle něj nevytváří podmínky k ruské účasti na rekapitalizaci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.