Americký prezident označil na jednání s Macronem dohodu s Íránem za šílenou a strašnou

Aktuálně: Trump jednal s francouzským prezidentem o budoucnosti jaderné dohody s Íránem. Jeho rétorika zůstávala stejná, i když připustil možnosti diskuze.

Americký prezident Donald Trump znovu varoval íránské lídry, že pokud obnoví jaderný program, „budou mít velké problémy“. Vedle toho ale řekl, že bude zvažovat argumenty francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby USA zůstaly u dohody, která jaderný program Íránu ukončila výměnou za zrušení sankcí. O klíčové schůzce informovaly noviny Washington Post.

Trump to sdělil při setkání s francouzským prezidentem v Bílém domě. Jaderná dohoda z roku 2015, připomíná Washington Post, vyměnila zrušení sankcí za zastavení programu. Spojené státy, Izrael a další ale tvrdí, že Írán v něm stále pokračuje, zatímco Írán to odmítá.

Teherán slíbil, že svůj jaderný vojenský program obnoví v případě, že USA od dohody odstoupí. Před jednáním s Macronem zněl Trump stejně rozhodně jako předtím. Na adresu dohody z roku 2015 řekl: „Je šílená. Je směšná. Nikdy neměla být uzavřena.“ K tomu nicméně dodal: „…budeme o tom dál mluvit“.

Po jednání Trump sdělil, že diskuze ohledně Íránu s Macronem byla „podstatná“ a že se těší na to, že se „něco udělá“. Více nesdělil.

Macron je emisarem evropských návrhů, které chtějí do dohody vložit pojistky, které by vyšly vstříc Trumpově kritice. Návrhy zahrnují další inspekce a sankce pro případ, že by se Teherán přiblížil určitému prahu při testování svých raket. Takové kroky by ponechaly dohodu v platnosti. „Uvidíme. Lidé znají můj názor na dohodu s Íránem. Je to strašná dohoda.“, sdělil Trump.

Macron hovořil francouzsky a anglicky. „Íránská dohoda je důležitým problémem, ale máme na mysli mnohem širší obrázek celkové bezpečnosti regionu. Chceme zadržovat Írán a jeho přítomnost v regionu.“, vyslovil se francouzský prezident a Trump s ním souhlasil. Obvinil Írán z toho, že stojí za všemi problémy Blízkého východu a zmínil také zainteresovanost Ruska.

Macron sázel na svoje osobní vztahy s Trumpem a také na pragmatismus ohledně globální bezpečnosti. Trump s Macronem hovořili i o dalších tématech, vedle Íránu se jednalo o Sýrii, klimatickou změnu a vystoupení USA z pařížské dohody a konečně i o summitu mezi USA a Severní Koreou, který se má konat na konci května nebo počátkem června.

Ilustrační obrázek: Autor – Chairman of the Joint Chiefs of Staff from Washington D.C, United States – 170714-D-PB383-004, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61113893

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.