Trump v Mexiku přilévá olej do ohně

Mexiko se chystá na klíčové volby, ve kterých vede průzkumy levicový populista Lopez Obrador, což zvyšuje nervozitu. V tomto kontext Trump vyhrožoval, že podmíní dosažení dohody o NAFTA požadavky o migraci.

Pondělní tweet amerického prezidenta vyhodil do povětří vyjednávání o Severoamerické zóně volného obchodu, píší noviny Asia Times. Právě to, že vyjednávání skončí slušným výsledkem, byla poslední naděje pro příznivý výsledek blížících se voleb v Mexiku.

Levicový populista Manuel Lopez Obrador, píší Asia Times, v průzkumech před prezidentskou volbou vede o 20 %. USA tak mají vyhlídku, že na jejich jižní hranici vznikne další Venezuela, píší dále dramaticky Asia Times.

Lopez Obrador je stejným typem politika jako zesnulý venezuelský Hugo Chávez, nebo jako byl Salvador Allende. Pokud by se dostal k moci, kapitál bude ze země prchat.

Již v minulém týdnu patřilo mexické peso k nejhorším měnám na rozvíjejících se trzích, pět procent dolů oproti dolaru potom, co byly zveřejněny volební průzkumy. Poslední šancí pro centristické strany v Mexiku, aby zachránily svou zemi před levicovým převzetím, by bylo úspěšné uzavření nového vyjednání dohody NAFTA.

Jenže Trump to vše pokazil, když v tweetu požadoval, aby Mexiko zastavilo nelegální migraci do USA – jako podmínku pro NAFTA. Žádná mexická vláda není schopna to udělat, takže mexický ministr zahraničí, rovněž přes Twitter, odpověděl, že tato podmínka je „neakceptovatelná“. Stejně tak mohl napsat „nemožná“.

Pokud mexická ekonomika exploduje, budou mít USA na jižní hranici takovou krizi, jakou ještě neviděly.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.