Macron v americkém Kongresu: společná vize pro lidstvo

Zpráva dne: Prezident Macron před Kongresem obhajoval mezinárodní spolupráci EU a USA jako cestu ke společnému řešení světových problémů. Spojené státy by měly pomoci v nové definici multilateralismu. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval ve své řeči v americkém Kongresu před izolací a stažením se a plédoval za mezinárodní spolupráci. Evropa a Spojené státy musejí světové problémy řešit společně.

Macron v americkém Kongresu přednesl vášnivou řeč proti nacionalismu a pro globální spolupráci. Hovořil o nutnosti „silného multilateralismu“. Vyzval USA, aby spolupracovaly na tvorbě a nové definici mezinárodní spolupráce. USA kdysi položily základy multilateralismu, nyní musí pomoci, aby byl zachován a nově definován, řekl Macron.

Evropa a USA musejí světové problémy řešit společně, mezinárodní organizace typu OSN a NATO musejí být chráněny. Macron uvedl, že je možné se rozhodnout pro izolacionismus a nacionalismus, je to prý svůdná možnost, protože umožňuje na chvíli odložit strach, ale svět se bude vyvíjet dál, i když se zabouchnou dveře.

Pokud nebude nyní globální společenství jednat urgentně, pak OSN či NATO už nebudou existovat, a nebudou moci vykonávat svůj stabilizující vliv, řekl Macron. Jeho slova je možno vnímat jako výtku vůči Trumpovi, který se koncentruje spíše na USA.

Macron také plédoval za globální ochranu životního prostředí a za Pařížskou klimatickou dohodu. Naše planeta je zabíjena znečištěním moří, vypouštěním CO2 a zničením pestrosti druhů, ale planeta „B“ neexistuje. Jenže Trump minulý rok oznámil odchod z dohody.

Na závěr své řeči Macron uvedl, že Francie a USA sdílí společnou vizi pro lidstvo. Francie a USA mají k sobě zvláštní vztahy, Macron připomněl také společné dějiny druhé světové války.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.