Německý ministr zahraničí Maas: Chceme moderní mírovou politiku

Aktuálně: Německo usiluje o místo v Radě bezpečnosti OSN, a to jako součást německých snah o moderní mírovou politiku tím spíše v kontextu zostřeného boje o globální pořádek.

Ministr zahraničí Německa Maas se v OSN vyslovil pro změnu myšlení v zahraniční bezpečnostní politice. Je zde vysoká potřeba spolupráce, píše korespondent ARD Tagesschau Christoph Scheld. Německo navíc usiluje o místo v Radě bezpečnosti.

Jakou roli by ve světě budoucnosti mělo hrát Německo? Ministr zahraničí Heiko Maas dal jasnou odpověď. Německo může a také musí hrát důležitou roli, takže usiluje o členství v Radě bezpečnosti OSN, tam, kde se diskutuje o válce a míru.

Maas uvedl, že má radost z toho, kolik důvěry v Německo v OSN panuje. Kandidaturu Německa do Rady bezpečnosti hodně zemí nejen podporuje, ale také Německo vyzývá, aby použilo svůj vliv, což – zdůraznil Maas – Německo také chce.

Bylo to Maasovo první vystoupení na Valném shromáždění OSN v roli německého ministra zahraničí. Nebyla to žádná strhující řeč, píše Scheld, spíš věcná přednáška o tom, jaká témata vidí Německo v agendě, ale věcný přístup je přesně to, zač je Německo v New Yorku ceněno.

Maas mimo jiné řekl, že existuje propast mezi těmi, kteří věří na ovoce mezinárodní spolupráce dle pravidel a mezi těmi, kteří na světovém jevišti hledají nekompromisní konfrontaci. Soutěž o globální pořádek byla málokdy tak ostrá, jako je nyní, proto je potřeba intenzívní spolupráce tak vysoká.

Maasovy formulace byly prý diplomatické, snažil se nikoho neznepřátelit. Poněkud konkrétněji hovořil o tom, jak si představuje budoucnost a zabraňování konfliktům. Maas uvedl, že mezinárodní společenství musí ve všech fázích konfliktu, od prevence přes stabilizaci a konsolidaci míru až k udržitelnému vývoji, ukázat akceschopnost, nesmí se začít věnovat konfliktům až tehdy, když se objeví v novinových titulcích.

A jde samozřejmě i o peníze. Pokud miliardovou misi na zajištění míru následují opatření, která jsou podfinancována, pak to není efektivní. Maas také uvedl, že německý rozpočet na prevenci krizí, stabilizaci a humanitární pomoc byl více než ztrojnásoben na 2,5 mld. euro.

Ve fondu „peace building“, s jehož pomocí se dle údajů OSN financuje více než 120 projektů ve 25 zemích, bylo Německo druhým největším dárcem. Letos Německo opět vloží do fondu velkou částku a zároveň vyzývá i ostatní, aby se přidali.

To, že Německo nestálé místo v Radě bezpečnosti získá, je jisté, o to Maas moc bojovat nemusel. Na konci řeči ale přeci jen projevil patos a řekl, že Německo chce s ostatními pracovat na předvídatelné moderní mírové politice. Dluží to prý také budoucím generacím.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.