Spojené státy budou dál požadovat od spojenců v NATO 2 % na obranu. Důvodem je ruská hrozba

Reuters. Spojené státy budou tlačit na to, aby spojenci v NATO, zvláště pak Německo, zvýšili svoje výdaje na obranu. Budou přitom zdůrazňovat hrozbu z Ruska, jak sdělil vysoký americký úředník na ministerstvu zahraničí.

Informace se objevila krátce před pátečním jednáním NATO v Bruselu. Zatím není jasné, zda se jednání zúčastní Mike Pompeo, který byl Trumpem nominován na funkci nového ministra zahraničí. Pompeo čeká na přijetí Senátem. V daný moment je jasné, že se jednání ministrů zahraničí bude za USA účastnit funkcí pověřený ministr John Sullivan.

Jednání bude projednávat plány na červencový summit NATO. Jak americký vládní úřadník dále zdůraznil: „Nikdy od konce studené války nebylo NATO relevantnější než dnes, kdy sledujeme jeho novou relevanci především prismatem ruské agrese.“

Podle současných standardů hradí Spojené státy 70 % nákladů NATO. Vojenští analytici mluví o tom, že Evropa čelí řadě zranitelností – mezi jiným hrozbě Ruska, islamismu, elektronickému vedení války v rámci počítačových sítí.

Někteří Evropané tvrdí, že vidět jenom číslo 2 % výdajů z HDP země je zavádějící. Je důležité brát ohled na to, jak jsou peníze využity.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.