Studená sprcha z Teheránu: dohoda se měnit nebude, Trump nemá ponětí o politice

AP. Íránský prezident vyloučil změny nebo dodatky k jaderné dohodě z roku 2015 v souvislosti s evropskými pokusy udržet Trumpa u dohody. Informovala o tom agentura Association Press.

Emmanuel Macron naznačil, že by jednou z možností mohlo být dosažené nové dohody, která by adresovala obavy amerického prezidenta.

Francie, Británie, Německo spolu s Čínou a Ruskem daly najevo, že si přejí, aby Spojené státy zůstaly součástí této dohody. Íránský prezident Hasan Rúhání ale spustil poněkud studenou sprchu. Rúhání zdůraznil, že s Macronem o dohodě jednal opakovaně a vždy dal jasně najevo, že na něm Írán nechce měnit ani jedinou větu. „Jaderná dohoda je jaderné dohoda“.

V proslovu se také Rúhání vyjádřil kriticky k prezidentu Trumpovi, kterého označil nikoliv za politika, ale jen za obchodníka. „Nemáte ponětí o politice, nemáte ponětí o právu a mezinárodních smlouvách.“, řekl íránský prezident konkrétně. Odmítl také slova amerického prezidenta o tom, že Írán bude „ve velkých problémech“, pokud svůj jaderný program obnoví. „Jeho hrozby jsou prázdné.“, sdělil Rúhání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.