Velvyslanci EU v Číně: projekt Hedvábné stezky se snaží rozdělit Evropu

Velvyslanci zemí EU (kromě Maďarska) podepsali zprávu, která ostře kritizuje čínský projekt Hedvábné stezky. Čína se snaží podle nich rozdělit EU, upřednostňuje svoje firmy, provozuje neprůhledné prakticky a nedodržuje evropské standardy.

Celkem dvacet sedm z osmadvaceti velvyslanců států EU v Pekingu se podepsalo pod zprávu, která ostře kritizuje čínský projekt Nové Hedvábné stezky tvrdíc, že omezí volný obchod a bude dávat přednost čínským společnostem. Napsal o tom deník Handelsblatt.

Zpráva konkrétně říká, že projekt jde proti zájmu Evropské unie liberalizovat obchod a mění rovnováhu ve prospěch čínských společností. Zpráva je součástí příprav na summit mezi EU a Čínou, který se bude konat v červenci. Jediný velvyslanec, který se pod ni nepodepsal, byl velvyslanec Maďarska. Evropská komise nyní pracuje na strategii, která by upevnila evropskou pozici ve vztahu k Číně a jejímu prestižnímu projektu Nové Hedbávné stezky. Projekt počítá se stavbou silnic, přístavů a plynovodů, které by spojily Čínu s jihovýchodní Asií, střední Asií a přes Blízký východ s Evropou a Afrikou, celkem se nyní týká 65 zemí.

Podle slov vysoce postaveného evropského diplomata by EU neměla odmítat spolupráci s Čínou, ale měla by jasně stanovit pravidla, která by vyhovovala EU. Jak k tomu dodal, není možné, aby čínské firmy v kontraktech dostávaly přednost.

Z německého ministerstva hospodářství zaznělo, že projekt musí brát ohledy na zájmy všech jeho participantů, a ještě ho čeká hodně práce.

Čínští politici projekt hlasitě prosazují a mobilizovali na něj 1 bilion dolarů, což je největší suma od doby amerického Marshallova plánu. Hlavní manažer firmy Siemens Joe Kaeser v lednu o projektu řekl, že půjde o novou „světovou obchodní organizaci“, ať se to někomu líbí, nebo ne.

Velvyslanci EU ve zprávě píší, že se Čína tímto způsobem snaží utvářet globalizaci podle vlastních potřeb. Vedle toho projekt slouží i domácím politickým cílům, jako je omezení přebytků, vytvoření nových exportních trhů a zajištění přístupu k nerostným zdrojům.

Varovali také před tím, že evropské společnosti by nemusely zvládnout uzavřít dobré dohody, pokud by Čína nebyla nucena dodržovat evropské principy průhlednosti a ekologické a sociální standardy.

Evropští představitelé tvrdí, že Čína se snaží Evropu rozdělit tak, aby posílila svůj vliv v konkrétních členských zemích. Země jako je například Řecko a Maďarsko se spoléhají na čínské investice a v minulosti měly možnost si vyzkoušet „podezřelý tlak“ z Číny.

Jak se dále na stránkách Handesblattu uvádí, kdykoliv navštíví politici z Evropy Čínu, ocitají se pod tlakem, aby podepsali dohody, které by Hedvábnou stezku dále rozšířily. Podle zprávy ale takové dohody obsahují nerovnoměrné rozdělení moci ve prospěch Číny.

Projekt Hedvábné stezky momentálně není jediným problémem mezi EU a Čínou. Podobně jako Spojené státy má i EU dost čínských překážek pro zahraniční investory a vynucených přenosů know how k čínským partnerům. EU ale nevyužívá cel jako Trump, snaží se vyjednat si novou dohodu o investicích, pokrok v jednání je nicméně velmi pomalý.

Jeden z evropských diplomatů řekl, že Čína dokáže dobře využívat mezer v rámci práva WTO ohledně ochrany intelektuálního vlastnictví a nemá ani obavy z porušení zákonů.

Minulý týden hovořil čínský prezident o tom, že projekt není nějakou čínskou konspirací, že v něm nejde o čínské geopolitické hry. Nicméně, Čína dosud nedodala konkrétní informace o firmách, které budou mít výhody z účasti na iniciativě. Ve fondu Hedvábné stezky je 40 miliard dolarů, ale nikdo zatím neví, které firmy budou způsobilé se na něm podílet a za jakých podmínek.

Únorová zpráva německé vládní GTAI informuje, že projekt se často zaměřuje na politicky nestabilní země a má legálně ne příliš jasné rámce. 80 % financování od čínských bank potom směřuje do rukou čínských firem.

Čína nemá podle dokumentu německé vlády zájem o průhlednost v oblasti státních zakázek. Minulý rok v květnu tak nedošlo k podepsání společné deklarace čínské vlády a EU v souvislosti se startem projektu Hedvábné stezky. Evropané totiž chtěli, aby v deklaraci stálo, že budou garantována „rovná práva pro všechny investory v dopravní infrastruktuře“. Čínská strana změnu deklarace odmítla.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.