Američtí senátoři chtějí Turecku zakázat přístup k technologii vojenského letadla F-35

Reuters.  Tři američtí senátoři zahájili kroky, které by měly zamezit tomu, aby Turecko získalo přístup k vojenským letadlům F-35 a k jejich technologii. Návrh zákona iniciovali senátoři James Lankford a Thom Tillis za Republikány a Jeanne Shaheenová za Demokraty. Přišel v době, kdy se vztahy mezi oběma spojence v NATO značně zhoršily.

Senátoři hovoří o tom, že prezident Turecka Erdogan se vydal na cestu bezohledného vládnutí a žádného respektu k právnímu státu. Podle nich se také turecká strategická rozhodnutí  rozcházejí v poslední době se zájmy USA.

Turecko plánovalo nákup asi 100 vojenských letadel F-35 americké výroby. Turecké společnosti se na jeho výrobě podílely výrobou součástek. Ankara měla obdržet první letouny během roku. Navržený zákon by omezil možnosti transferu technologie letadla a k intelektuálnímu vlastnictví, které se k němu váže.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.