Brexit posiluje myšlenku spojeného Irska

Odchod Velké Británie z EU vrací v Severním Irsku k životu otázku znovusjednocení ostrova. Region podporoval členství v EU a nyní se dostal do centra sporu o budoucnost otevřené irsko-severoirské hranice. 

Před Brexitem o možnosti sjednocení ostrova mluvili jenom politici. Nebylo ani na obzoru, ale dnes je to něco, na co lidé myslí. Tak zní komentář čtyřiačtyřicetiletého farmáře Damiana McGenity z Armagha k poslednímu vývoji. A je to důsledek Brexitu. O situaci v Severním Irsku a Brexitu napsali pro Bloomberg Dara Doyle a Redney Edwards.

V Severním Irsku bylo 56 % pro to, aby Británie zůstala v Evropské unii. Nyní průzkumy ukazují rostoucí podporu sjednocení ostrova a politické síly, které jsou proti Brexitu, volají po referendu k této otázce v nejbližších pěti letech. Přes to, že šance na něco takého nejsou momentálně velké, tvrdý Brexit by situaci mohl změnit. Asi 48 % respondentů chce zůstat v Evropské unii prostřednictvím připojení k Irsku, 45 % chce zůstat ve Velké Británii, ukázal výzkum společnosti LucidTalk v prosinci 2017.

S postupujícím Brexitem však neroste příklon Británie k referendu. Na obou stranách totiž panují obavy se sektářského napětí. Podle slov odborníka na mezinárodní vztahy Edwarda Burkeho se otázka sjednocení Irska pojí s problémy politických turbulencí, sektářské animosity a násilí.

Hranice mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Británie, postupně zmizely v 90. letech, kdy se obě země staly součástí jednotného trhu, i pod vlivem „dohod Good Friday“, které vedly k ukončení násilností mezi katolickými republikány, zastánci sjednocení Irska a protestanskými unionisty loajálními k Velké Británii.

V referendu o Brexitu hlasovali pro „zůstat“ právě katolíci v Severním Irsku. Tři čtvrtiny voličů unionistické DUP naopak podpořily odchod z EU. Sinn Féin, strana reprezentující irské nacionalisty požadující sjednocení ostrova, podporovala možnost zůstat v EU.

V souvislosti s nezájem Londýna o dopady Brexitu na Severní Irsko zesiluje diskuze o sjednocení Irska a zvyšuje se potřeba spoléhat na Dublin při obraně ekonomických zájmů ostrova. To si myslí Conor Murphy, člen regionálního sboru.

Politik strany DUP William Irwin s tím ale nesouhlasí. Podle něj tu hranice mezi Irskem a Severním Irskem je na dlouho a pro region i pro Británii bude lepší být mimo Evropskou unii. Výzkum veřejného mínění z října mu svým způsobem dává za pravdu. Jen 35 % Irů ze Severního Irska podporuje znovusjednocení ostrova.

Unionisté se obávají, že díky Brexitu dojde ke sjednocení Irska skrytě. Momentálně jediný plán, který by zachoval hranici mezi Irskem a Severním Irskem, je evropský plán „zpětného chodu“, který by udržel Severní Irsko v celní unii a také jako součást jednotného trhu. Někteří se pak obávají, že Brexit nepovede ke sjednocení Irska, ale k hybridní situaci, ve které by pak region nebyl ani irský, ani britský.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.