Čína zatím nedokázala získat podporu Indie pro projekt Hedvábné stezky

Aktuálně: Povede sbližování Indie a Číny ke kompromisu ohledně indické účasti na čínském projektu století? V daný moment to vypadá, že nikoliv.  Aspoň zatím. V nejbližších dnech proběhne neformální summit premiéra Modiho a prezidenta Si. Bude se jednat.

Číně se zatím nepodařilo získat podporu pro projekt Hedvábné stezky (nebo Jednoho pásma, jedné stezky). To je výsledek posledního jednání ministrů zahraničí Šanghajské organizace spolupráce, které skončilo v úterý.

Indie se nepřidala k iniciativě proto, že projekt počítá s čínsko-pákistánským ekonomickým koridorem, který prochází oblastí Kašmíru. Ten Indie považuje za svoje území.

Další pokus dostat Indii „na palubu“ proběhne během neformálního jednání indického premiéra Narandry Modiho s prezidentem Si Ťin-pchingem v pátek a v sobotu. Zatím ale platí, že ministr zahraničí Indie nevyjádřil podporu čínské Hedvábné stezce, jak ukázalo komuniké, které bylo vydáno po jednání šanghajské skupiny. Indie a Pákistán se staly členy Šanghajské organizace spolupráce v roce 2017. Většina dalších ministrů z Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Pákistánu, Ruska, Tádžikistánu a Uzbekistánu čínskou iniciativu podpořila.

Přečtěte si související články k tématu, které pro Vás sledujeme:

Premiér Modi se v Číně bude snažit o další restart vzájemných vztahů, které v minulém roce poškodil konflikt v Doklamu a obavy, které má Indie z čínských aktivit v oblasti Jihočínského moře.

Podle informací ministerstva zahraničí Číny bude páteční a sobotní summit probíhat v neformální atmosféře a oba lídři budou mít dost času na výměnu názorů a diskuzi.

Další návštěva Modiho v Číně se očekává během každoročního summitu Šanghajské organizace spolupráce v červnu. Čína bude muset postupovat citlivě také proto, aby nevzbudila obavy u svého blízkého spojence (a rivala Indie – poznámka redakce) Pákistánu. V pondělí zaznělo z Pekingu do Islámábádu ujištění o pevných vztazích obou zemí.

Ilustrační obrázek: Autor – Narendra Modi – Discussing India-China ties with President, Mr. Xi Jinping, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51142196

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.