Merkelová jede do Washingtonu a Trumpovi je to jedno

Německá kancléřka navštíví Bílý dům a je pod tlakem, jak se přiblížit Trumpovi navzdory špatné „chemii“. Ve hře jsou ústupky v podobě například nákupů amerických zbraní pro německou armádu. Ta zrovna oznámila, že provede nákupy za 450 milionů euro. Náhoda?

Další na řadě v návštěvě Bílého domu je v pátek kancléřka Angela Merkelová. Její návštěva následuje hned po francouzském prezidentovi Macronovi. Nečekejte ale pokračování „filmu“ o kamarádech. Kontrast těžko může být větší, konstatuje článek Katrin Bennholdové pro deník New York Times.

Trump přivítal Macrona 21 salvami, státní večeří, nocí v opeře a soukromou návštěvou v domě George Washingtona. Veřejné projevy jejich přátelství se staly terčem vtipů. A co je na programu paní Merkelové? Pracovní oběd.

Když se Merkelová a Trump minule sešli v Bílém domě, nedokázali ani odpovídajícím způsobem zapózovat fotografům a podat si ruce. Jen málokdo si myslí, že tomu tentokrát bude jinak. Nedostatek chemie mezi vědkyní Merkelovou s kořeny ve východním Německu a miliardářem se slabostí pro krásné ženy není ničím novým. Co je ale nové, je očividná lhostejnost Bílého domu vůči Merkelové, právě tak jako oslabení její dříve hvězdné pozice. Vzniká vakuum, které se snaží dovedně zaplnit právě Macron.

Nepodceňujte Merkelovou

Merkelová jede do Washingtonu a zdá se, že Trumpovi je to jedno, řekl k tomu bývalý diplomat Jeremy Shapiro. Přitom stále platí, že vztahy mezi USA a Německem jsou velmi důležité, Německo je nejbohatší a nejpočetnější stát Evropy, její ekonomický motor. V USA německé firmy zaměstnávají 700 tisíc lidí.

Joseph Braml, expert německé Rady pro zahraniční věci, k tomu říká: „Nikdy nepodceňujte Merkelovou“. V Berlíně symboliku obou návštěv bagatelizovali: „Nechte ho užít si pěkné focení. Ona tam jede pracovat.“

Macron a Merkelová před cestou do USA svoje plány konzultovali. Oba od Trumpa chtějí totéž: permanentní výjimku pro cla na hliník a ocel pro EU a udržení jaderné dohody s Íránem. Dočasná americká výjimka na cla vyprší 1. května. Dva týdny na to může skončit i dohoda s Íránem. Oba politici v Bílém domě nereprezentují francouzské a německé zájmy, jsou představiteli těch evropských.

Francie a Německo ale mají různé přístupy k zahraniční politice. Německo se například neúčastnilo úderů na Sýrii a nevydává, na rozdíl od Francie, požadovaná 2 % HDP na zbrojení. Německá zahraniční politika je víc ovlivněna domácí napětím a napětím v Evropě. Macron je politik, který se nejlépe adaptoval fenoménu Trump.

Trumpa a Merkelovou odcizuje nejen rozdílný temperament a styl vedení. Neshodnou se na celé řadě věcí, k nimž patří klimatická změna, obranný rozpočet Německa či chronický přebytek obchodu s USA.

Trumpa zajímá jen „byznys“

Po 18 měsících jsou vztahy mezi USA a Německem podle analytiků a úředníků ledové. Někteří říkají, že jsou dnešní vztahy mezi oběma zeměmi dokonce horší, než po invazi do Iráku v roce 2003. A řada lidí z německé CDU/CSU už má obavy, kancléřka by podle nich měla rychle změnit strategii, aby jí Washington začal naslouchat. Jak řekl analytik Jacob Schrot, Trump bude poslouchat v případě, že Německo přijde s konkrétními návrhy. Deklarace o společných hodnotách ho nezajímají.

Německo by mohlo Trumpovi předložit například zvýšení obranných výdajů na 2 % do roku 2024, podporu EU v jeho kritice Číny ohledně neférových obchodních praktik, a třeba také, že bude vyvíjet nátlak na Rusko ohledně Sýrie. Trump by si Německa určitě všiml, kdyby začalo nakupovat americké zbraně, což by zabilo dvě mouchy jednou ranou – zvýšilo výdaje na obranu a snížilo obchodní deficit.

Ostatně Německo plánuje nákupy zbraní v hodnotě 550 milionů dolarů. Oznámení těchto nákupů před návštěvu v Bílém domě se zdá být záměrné. Trump to vidí jako prioritu a Merkelová o tom bude v pátek mluvit. Jen málo analytiků ale od pátečního jednání očekává velké zlomy a velká oznámení.  Někteří si myslí, že o osobní chemii nakonec ani nejde. Srdečnost Trumpa a Macrona je sice přitažlivá pro novináře, ale těžko něco změní na doktríně „Amerika na prvním místě“. Trump žije ve světě hry s nulovým součtem, kde nejsou žádní přátelé, jen zájmy.

Když na to přijde, myslí si bývalý diplomat Shapiro, Trump nemá na Evropu žádný názor, je to pro něj jen místo s golfovými hřišti.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Oficiální stránky summitu G20 v Německu (www.g20.org)

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.