Gazprom pumpuje do Evropy takové množství plynu jako by byla zima

Aktuálně: Vývozy Gazpromu do Evropy trhají rekordy. Příčinou jsou prázdné zásobníky plynu a ekonomický růst v Evropě. Ruska státní firma se tak chopila příležitosti.

Největší světový exportér plynu otevřel kohoutky pro Evropu. Po nejchladnější zimě od roku 2012 jsou zásobníky plynu – počínaje Rakouskem a konče Nizozemskem  – vyprázdněné a zásoby nejnižší za dekádu. Ruský Gazprom cítí příležitost.

Ruská společnost vyváží na evropský trh až 580 milionů kubických metrů za den, což jsou čísla, která se dají srovnat se zimní poptávkou. Zástupce ředitele Gazpromu Alexandr Medveděv k tomu říká, že poptávku po plynu zvedá hospodářský růst v Evropě a také popularita plynu jako topidla.  Podle něj vyprázdněné zásobníky budou znamenat, že vývoz plynu bude odpovídat zimním číslům.

Největším konkurentem ruského plynu je Norsko. Jeho export ale spadnul o 7 % od začátku dubna. Zájem také roste o zkapalněný plyn (LNG), a to díky poptávce v Asii. Očekává se zvýšená poptávka po LNG během tohoto léta.

Obavy z prázdných plynových zásobníků jsou a vyšší ceně ropy už zatřásly trhem, který obvykle v létě poklesne a reaguje tak na sezónní změny. Například dovozy plynu do Velké Británie od začátku dubna narostly o 8,2 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.