Korea: Spolurozhodovat chtějí USA

Spojené státy chtějí mít slovo v procesu přiblížení obou Korejí a spolurozhodovat o dalším vývoji. Zatím je zde řada otázek: co konkrétně bude znamenat denuklearizace a co odzbrojení ostrova? Bude zahrnovat i odchod 30 tisíc vojáků armády USA z poloostrova?

Americký prezident Donald Trump se vidí jako ten, kdo připraví cestu pro přiblížení obou Korejí a chce spolurozhodovat o dalším vývoji. Zatím zůstává u tvrdého kurzu směrem k Pchjongjangu, píše korespondent německé ARD Marc Hoffmann.

Přiblížení obou Korejí Trump vnímá i jako svůj osobní úspěch. Zdá se, že Kim Čong-un nyní bere jaderné odzbrojení vážně. Trump uvedl, že si nemyslí, že si „Kim hraje“. Podle Trumpova názoru jsme ještě nikdy nebyli tak daleko.

Kancléřka Merkelová při své návštěvě Trumpa rovněž chválila, má prý značný podíl na tom, že se severokorejský lídr pohnul k akci. Šlo prý o sílu toho, aby sankce byly skutečně dodržovány, co vedlo k úspěchu.

Mírová smlouva by měla nahradit dohodu o klidu zbraní, která platí již 65 let. Obě dvě strany se chtějí dohodnout již v tomto roce, ale USA do toho chtějí mluvit.

Americká vláda zveřejnila fotografie ze setkání amerického ministra zahraničí Mika Pompea s Kimem. Setkali se o Velikonocích, ale veřejnost se to dozvěděla až nyní. Pompeo má připravit půdu pro historické setkání mezi Trumpem a Kimem na konci května či začátku června.

Pompeo říká, že USA očekávají zničení všech zbraní hromadného ničení, a to trvale a s důkazy. Do té doby bude pokračovat maximální tlak.

Zatím nejsou k dispozici žádné konkrétní přísliby, jak a kdy bude zničen jaderný arzenál. Je prý otevřeno mnoho otázek – například, zda pojem „denuklearizace“ znamená pro obě země totéž.

Po summitu: co bude dál?

V příštích týdnech jihokorejský prezident Mun Če-in navštíví Trumpa v USA, aby ho připravil na setkání s Kimem. Půjde nejprve o budoucí mírová jednání mezi oběma Korejemi, které by měly být hotovy do konce roku. Trump signalizoval svůj souhlas, ale musejí být prý vyjasněny detaily.

Druhé téma je komplexní odzbrojení Koreje. Cíl je dán, ale přesto je tu prostor pro různé interpretace. Mun musí vysvětlit, zda by také USA byly připraveny k odchodu vojsk z Jižní Koreje. Protože v Jižní Koreji je asi 30 000 amerických vojáků.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.