Lídr arménské opozice hledá podporu pro svoji kandidaturu na post premiéra

AP. Lídr arménské opozice Nikol Pašinjan, který vedl dubnové masové protesty, se snaží získat podporu současného prezidenta k tomu, aby se mohl stát premiérem země. Opozice se tak pokouší zaplnit překvapivé mocenské vakuum, které vzniklo s odchodem Serže Sargsjana z postu premiéra. Sargsjan, který byl 10 let prezidentem, rezignoval v reakci na masové protesty v zemi.

Situace se v posledních dnech zkomplikovala. Protesty pokračovaly i po Sargsjanově odchodu. Republikánská strana, ze které byl bývalý premiér Sargsjan i jeho dočasný nástupce Karen Karapetjan, v sobotu oznámila, že na post premiéra nenavrhne svého kandidáta. Přitom ale má v arménském parlamentě většinu a chce hlasovat jako blok.

Nikol Pašinjan následně sdělil, že má podporu celkem tří dalších stran v parlamentu pro svoji kandidaturu na premiéra země. O novém premiérovi by se mělo hlasovat v úterý.

Vůdce arménské opozice Pašinjan dále sdělil na adresu Ruska, které situaci v Arménii bedlivě sleduje, že se nemá čeho obávat v případě, že by se stal premiérem země: „…v nejbližší době se naše vztahy budou rozvíjet a prohlubovat, což bude v národním i vládním zájmu Arménie.“, řekl konkrétně.

Podle posledních zpráv se Pašinjan stal oficiálně kandidátem na premiéra země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.