Soul a Pchongjang učinily další usmiřovací gesta. Na Jihu panuje optimismus

Reuters. Pomalé usmiřování na Korejském poloostrově pokračuje. Jak informovala agentura Reuters, Jižní Korea odstraní z hranice tlampače, které vysílaly na Sever propagandu. Severní Korea učinila také přibližovací gesto – upraví svůj čas na stejný s tím, který platí v Jižní Koreji.

Oba kroky následovaly po pátečním historickém summitu, při kterém se sešli představitelé obou zemí k jednání.  Jižní Korea vidí svoje poslední rozhodnutí jako první krok k vytvoření vojenské důvěry mezi oběma zeměmi.

Přes pozitivní tón celého jednání jsou zde otevřené otázky – co vlastně bude znamenat přislíbená denuklearizace a jakou roli sehrají nyní Spojené státy?

Veřejné mínění v Jižní Koreji výsledky summitu chápe optimisticky. 64,7 % dotázaných nyní věří v to, že Sever odstraní svoje jaderné zbraně a bude dodržovat mír na společném poloostrově. Před summitem Severní Koreji důvěřovalo jen 14,7 % lidí a nyní tvrdí 28,3 % dotázaných, že Severu stále nedůvěřuje. Prezident Mun má nejvyšší ratingy podpory v úřadě. Podporuje ho 70 % dotázaných, nejvíce od  poloviny ledna.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.