Summit Indie a Číny se zaměřil na snížení rizik územních sporů

Lídři Indie a Číny se shodli na zlepšení vojenské komunikace a diplomatické výměny mezi oběma zeměmi. Oba také souhlasili s tím, že jejich vztahy jsou zásadní pro budoucnost a prosperitu Asie v 21. století.

Lídři India a Číny se dohodli na posílení komunikace mezi svými vojáky jako způsob, jak se vyhnout sporům v oblasti společné a sporné hranice v Himalájích. Reagují tak na spor, který vzplanul minulý rok mezi oběma zeměmi v Doklamu. Konstatuje to článek Iana Marlowa pro agenturu Bloomberg.

Narendra Modi a jeho čínský kolega Si Ťin-pching se sešli na neformálním summitu v pátek a v sobotu ve městě Wu-chan. Dohodli se o větší koordinaci, která by měla podpořit růst prosperity v regionu.

Čínský prezident sdělil Modimu, že základem stability a rozvoje v oblasti čínsko-indických vztahů je vzájemná důvěra, informovala čínská agentura Xinhua. Navrhl větší koordinaci a lepší komunikaci mezi oběma zeměmi. Obě by měly pracovat na stabilní, rozvinuté a prosperující Asii 21. století.

Jednání v neformální atmosféře bylo výsledkem delšího diplomatického procesu mezi Čínou a Indii. Oba státníci souhlasili s tím, že by jejich země měli zlepšit komunikaci a posílit diplomatickou výměnu tak, aby byl zajištěn mír a stabilita v oblasti sporné hranice.

Čína je největší obchodní partner Indie, obchodní obrat činí 87 miliard dolarů, ale je dost za stanoveným cílem v hodnotě 100 miliard dolarů, který byl určen v roce 2010 a měl být dosažen v roce 2015.

Vzájemné vztahy obou zemí se prudce zhoršily minulý rok v létě, kdy došlo k nárůstu napětí na hranici nedaleko od Bhútánu. Indie také nesouhlasila s tím, aby Čína stavěla novou infrastrukturu v Jižní Asii, zvláště v oblasti pákistánského Kašmíru, na který si činí nárok.

Páteční a sobotní jednání bylo součást posílení dialogu mezi dvěma zeměmi, kde žije 40 % světové populace a které se podílejí na 18 % HDP světa. Oba lídři se sešli poněkolikáté a jejich další schůzka se plánuje na červen, kdy se koná v Číně summit Šanghajské organizace spolupráce.

Analytici ovšem upozorňovali na to, že vztahy mezi oběma vztahy jsou příliš komplikované, konkurenční a citlivé, že od setkání není možné očekávat průlom. Nicméně schůzka ukazuje na snahu obou lídrů omezit rizika v nejbližším okolí obou zemí v době, kdy Čína čelí obchodní politice Donalda Trumpa a Modi se snaží udržet indickou ekonomiku ve formě před volbami v roce 2019.

Oba lídři se po jednání shodli na tom, že lepší vzájemné vztahy by prospěly ekonomice celého regionu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Narendra Modi , CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52296965

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.