Trump a Merkelová nenašli moc společného

Aktuálně: Jednání mezi kancléřkou Merkelovou a prezidentem Trumpem žádný průlom nepřineslo. Není jasné, zda Trump dá EU permanentní výjimku na cla, která se týkají hliníku a ocele. Ještě ve větší mlze je osud jaderné dohody s Íránem. To všechno přes viditelné ústupky kancléřky, která například přislíbila navýšení německých výdajů na obranu.

Nejsou o nic blíže řešení sporů u Íránu, obchodu či NATO, uvádějí Financial Times.

Donald Trump a Angela Merkelová se neposunuli o nic blíže k řešení rozdílů u témat jako je íránská jaderná dohoda, obchod a NATO. Merkelová dorazila do Bílého domu jen těsně po Macronovi, který měl zařízen pestrý program.

Tentokrát si státníci potřásli rukama, ale byli k sobě očividně odtažití.

Na tiskové konferenci bylo jasné, že podobně jako Macronovi se ani Merkelové nepodařilo Trumpa přesvědčit, aby zůstal u íránské jaderné dohody. Trump uvedl, že Íránu restart jaderného programu neprojde, a to ani tehdy, kdyby dohoda vypršela 12. května. Trump řekl, že s kancléřkou debatovali o Íránu, jeho režimu, krveprolití a chaosu po celém Blízkém východě. Trump dále uvedl, že „…musí zajistit, aby tento vražedný režim neměl přístup k jaderné zbrani…“ A dále, že „kamkoliv se člověk na Blízkém východě podívá, kdekoliv, kde je problém, tam je Írán.“

Kancléřka Merkelová hovořila smířlivěji o clech na ocel a hliník, vyvarovala se kritiky Trumpa. Ale zdálo se, že moc pokroku neudělala. Trump se definitivně rozhodne o výjimkách 1. května.

Oba dva lídři zdůraznili, že Německo se zavázalo zvýšit své výdaje na NATO, ale USA stále zdůrazňovaly „zlepšené sdílení břemene“, jak to nazval Trump.

Merkelová hovořila o navýšení vojenských výdajů Německa jako znamení, že se země posouvá za horizont své poválečné historie a bere na sebe více úkolů ve světě. Merkelová také chválila Trumpa za kroky, které učinil směrem k Severní Koreji.

Kancléřka rovněž řekla, že německé firmy měly prospěch z daňových škrtů, které byly schváleny Kongresem a zdůraznila, že právě v USA vyrábějí stovky tisíc aut.

Trump uvedl, že má s kancléřkou dobré pracovní vztahy, že pracují na řadě témat včetně obchodu, NATO a vojenství různého typu. Doplnil, že měl k německé kancléřce skutečně výborný vztah od začátku, ale někteří lidé to prý nepochopili.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.