Merkelová, Mayová a Macron stále bojují za zachování íránské dohody

Zpráva dne: Představitelé Německa, Británie a Francie jako tři evropští signatáři dohody s Íránem za jadernou dohodou stále stojí. Potvrdili to v neděli. Trumpova administrativa z ní ale může odejít již 12. května navzdory evropskému názoru.

Trumpova administrativa se z dohody může stáhnout už 12. května.

Všichni tři lídři si přejí zachování iránské dohody. Kancléřka Merkelová i premiérka Mayová souhlasily s návrhem prezidenta Macrona snažit se o dodatečnou dohodu tak, aby ta z roku 2015 byla zachována. Francouzský prezident také více než hodinu hovořil s íránským prezidentem Hasanem Ruháním.

Dohoda byla hlavním diplomatickým vítězstvím Obamovy administrativy. Ovšem dohodu dlouhodobě kritizuje Trump a říká o ní, že je „strašná.“ Dále, i když Británie odchází z EU, se státníci dohodli, že pokud USA zavedou opatření proti EU, pak by EU měla být schopna se hájit v rámci multilaterálního systému.

Íránská dohoda zůstává pro země EU velmi důležitá, protože brání Íránu pořídit si jadernou zbraň. Je tu ale Macronova myšlenka o tom, že dohoda musí také řešit jiné zásadní body, například program balistických střel a také regionální roli Iránu.

Nový ministr zahraničí USA Mike Pompeo ovšem uvedl, že „na rozdíl od minulých vlád, nebudeme ignoroval široký rozsah íránského terorismu.“ Pompeo řekl, že Írán je největším sponzorem terorismu na světě a že USA jsou odhodlány nedovolit, aby si pořídil jadernou zbraň. Íránská dohoda v současné formě prý tuto jistotu neposkytuje. A na závěr Pompeo zdůraznil, že USA budou pracovat s evropskými spojenci na „opravě“ dohody, ale když se to nepovede, pak, jak řekl prezident, USA dohodu opustí.

Írán neukázal žádný kompromis ohledně své politiky na Blízkém východě či svého vojenského programu. Nicméně centristická vláda Ruháního se snaží vyřešit domácí ekonomické problémy a doufá, že Evropané zastaví stažení USA z dohody. Ruhání vyzval Evropany, aby nechtěli uspokojit Trumpa na úkor íránského lidu.

Všechny tři země, tedy Německo, Francie a Velká Británie, pracují společně, protože je to důležité pro zachování zájmů a bezpečnosti, jak zaznělo z Francie. Ovšem v rámci EU existují velké rozdíly. Například Itálie vede skupinu zemí, které jsou jasně proti novým sankcím. Říkají, že Trump prostě z dohody odejde, ať už EU učiní jakákoliv opatření. Itálie potvrdila, že s novým sankcemi EU vůči Íránu nesouhlasí a že není v tomto postoji osamocená.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.