Trump prodloužil dočasnou výjimku: EU má čas do 1. června

Aktuální zpráva: Prezident Donald Trump prodloužil EU výjimku pro cla na ocel a hliník, a to do 1. června. EU má měsíc na to, aby se s USA „domluvila“. Bílý dům vidí svojí strategii jednání se spojenci jako úspěšnou.

Prezident Donald Trump udělil EU, Kanadě a Mexiku dalších třicet dnů dočasné výjimky z cel na ocel a hliník. Oddálil tak plné uplatnění opatření před tím, než delegace zamíří do Číny k obchodnímu jednání.

Tím pádem mají spojenci čas vytvořit koalici, aby se postavili proti Pekingu ohledně zacházení s duševním vlastnictvím. Kromě EU dočasné prodloužení dostala také Kanada a Mexiko.

Americký prezident zavedl cla kvůli „národní bezpečnosti“ a kvůli nadkapacitě, která je dána tím, jak roste čínská produkce. Kanada a Mexiko dojednávají novou podobu dohody NAFTA.

Nicméně diskuse s EU, píší Financial Times, jsou obtížnější. USA chce kvóty, které by omezily evropský export oceli a hliníku do USA, nebo dohodu ohledně cel na průmyslové zboží. Ale zástupci EU obojí odmítají. Argentina, Brazílie a Austrálie se prý také „v podstatě dohodly“, nyní je třicet dnů na finalizaci dohody.

Zdá se, že americká administrativa se v těchto jednáních koncentruje na kvóty a na ochranu národní bezpečnosti USA. Prý se zatím jedná o úspěšnou strategii, jak jednat se spojenci, zaznělo z Bílého domu.

Bílý dům uvedl, že je hotova dohoda s Jižní Koreou. Je to renegociace bilaterální dohody, Jižní Korea v ní souhlasí se snížením exportu oceli na 70 % z úrovně roku 2017.

Trumpovo ohlášení dalších třiceti dnů k vyjednávání je překvapivé, v EU se spíše počítalo s tím, že vypukne transatlantický konflikt a že tím zvýší pravděpodobnost odvety z Bruselu.

Ovšem možnost trvalé dohody mezi EU a USA vypadá dosti malá, píší FT. Hlavní vyjednavači – Wilbur Ross za USA a Cecilia Malmströmová jako komisařka pro obchod –  hovořili znovu v pondělí, každý ovšem očekává něco jiného.

Americká administrativa očekává kvóty, které omezí import. Je zde také možnost, že cla budou využita jako „páka“, aby EU byla nucena se zabývat obchodní dohodou průmyslovým zbožím. Diskuse se hodně točí kolem automobilů.

Trump si stěžuje na to, že EU má cla 10 % na dovoz automobilů, zatímco USA jen 2,5 %. Malmströmová odmítla takto jednat, dokud nebude EU dána trvalá výjimka. Opakovaně uvedla, že EU nebude jednat s pistolí u hlavy.

Evropští zástupci se obávají, že Trumpova administrativa se koncentruje na snížení velkého a trvalého amerického deficitu se zbožím z EU. Minulý rok dosáhl 151 mld. dolarů.

Jeden ze zástupců EU pro FT uvedl, že „jak Američané uvažují, je to nevyrovnaná dohoda, která míří na obchodní deficit. A to by znamenalo dohodu, v níž Evropané mají ztratit.“

Někteří uvádějí, že EU je otevřena tomu vyjednávat o dohodě, která by byla menší rozsahem, než neúspěšná TTIP, kterou tlačil Obama.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.