Zavedení digitální daně: evropští ministři financí nejsou ve shodě

Aktuálně: Evropská unie hledá shodu o tom, jak zdanit digitální koncerny jako Google nebo Facebook. Tyto firmy vydělávají v EU miliony, ale odvádějí minimální daně. Zatím se ale shoda napříč EU hledá.

Digitální koncerny dosahují v Evropě velkých zisků, ale platí kvůli současné právní situaci méně na daních než jiné firmy. To chtějí ministři EU změnit. Nicméně nejsou zatím jednotní v tom, jak to udělat a v jakém rozsahu.

Pierre Moscovici, evropský komisař pro ekonomiku, přiznal, že existuje řada různých pohledu na to, zda by Facebook a Google měly být více zdaněny. EU totiž přes současnou právní situaci utíkají značné daňové příjmy.

Například lucemburský premiér říká, že je potřeba najít řešení na úrovni OECD.

Německo, Francie a další země požadují rychlé opatření ke zdanění firem jako je Facebook či Google. Kritizují to, že tyto koncerny v EU mají obrovské obraty a zisky, ale stěží platí daně, protože nemají v zemích sídla. Často navíc spojují obchody se zeměmi s výhodnými daňovými podmínkami, jako je Irsko.

Je to velký morální problém, protože velké firmy tak neplní své veřejné závazky, uvedl německý ministr financí. Francouzský kolega chce, aby rozhodnutí padlo nejpozději do konce roku.

Komise EU navrhuje, aby firmy s celosvětovým ročním obratem ve výši alespoň 750 milionů euro a také s online-obratem 50 milionů eur v Evropě platily tři procenty daň z výnosu. Navíc se mají změnit pravidla pro zdaňování korporací tak, aby mohly být firmy zdaněny i bez fyzické přítomnosti. Jenže v daňových otázkách musí být jednota. Proto je velmi obtížné zde dosáhnout usnesení.

Americký ministr financí Steve Mnuchin uvedl, že USA jsou silně proti tomu, aby byly speciálně zdaňovány digitální firmy. Moscovici vysvětloval, že daně nejsou zacíleny jen na americké firmy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.