Itálie míří k dalším parlamentním volbám

Aktuálně: Povolební pat se v Itálii nepodařilo vyřešit, takže na řadě budou nejspíš nové volby. Podle průzkumů přitom posiluje Liga, silnou pozici si udržuje Hnutí pěti hvězd, oslabila Demokratická strana. Otazníkem je datum voleb.

V Itálii pokračuje po březnových parlamentních volbách patová situace a politické preference se vychylují směrem doprava. Podle průzkumu listu La Repubblica by strana Liga měla nyní 22 % namísto 17,4 %, které obdržela ve volbách 4. března. Hnutí pěti hvězd je nejpopulárnější stranou s podporou 33 % a Demokratická strana se od března propadla z 18, 7 % na 17,8 %.

Italské parlamentní a senátní volby vedly k rozdělení na tři politické bloky: Hnutí pěti hvězd, středopravou koalici a na demokraty. Nikdo z nich ale nemá dostatek hlasů na to, aby mohl vytvořit vládu. Rozhovory s představiteli jednotlivých stran ukázaly, že pat nemá řešení.

Luigi Di Maio z Hnutí pěti hvězd se pokusil vyjednat koalici, která by se inspirovala Německem – tedy vládu na půdorysu hnutí a sociálních demokratů (Demokratické strany). Dialog mezi oběma stranami podporoval prezident Sergio Mattarella vzhledem k tomu, že Hnutí a středopravá koalice se nedovedly domluvit.

Nicméně rozhovory s Demokratickou stranou skončily odmítnutím jednat, takže lídr Hnutí spolu s prezidentem země oznámili, že jako řešení už vidí jenom předčasné volby v červnu. Di Maio vyzval také předsedu Ligy Matteo Salviniho, aby tento návrh řešení podpořil. Nicméně kritici upozorňují, že technicky realizovat  parlamentní volby v červnu je nemožné. Jako realističtější se jeví datum v září letošního roku.

Jak dále řekl politolog z Luissovy univerzity v Římě Roberto D’Alimote, následující volby budou především soubojem dvou nejsilnějších hráčů: Salviniho z Ligy a Di Maia z Hnutí pěti hvězd.

Lídr Hnutí Di Maio kritizoval postoj bývalého předsedy sociálních demokratů Mattea Renziho, který jednání s Hnutím o vládě v neděli jasně odmítl, aniž by byla tato možnost projednána v širším grémiu, které bylo plánované na 3. května.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.