Ropa na 75 dolarech za barel. Co stojí za růstem cen?

Ceny ropy rostou a dosahují čtyřletého rekordu. Které faktory k tomuto růstu ceny přispěly a jak souvisejí s čistě ekonomickými okolnostmi a jak s geopolitikou či spekulací a vývojem na poli americké břidlice?

Ceny ropy vzrostly na 75 dolarů za barel, poprvé za čtyři roky, uvádějí Financial Times a představují pět hlavní faktorů, které stojí za růstem.

1. Nabídka a poptávka

Tím nejjednodušším důvodem, proč ceny ropy rostou, je „utažení“ trhů v posledních 18 měsících. Zásoby ropy, které byly vytvořeny v letech 2014-2016, kdy byla nabídka značná, se začínají zmenšovat, protože je silná poptávka tažená rostoucí ekonomikou, roli ale hraje i snížení těžby OPEC a Ruskem. IEA uvedla, že pokud šlo OPEC o snížení globálních zásob na pětileté průměry, bude moci už brzy říci „mise dokončena“.

Někteří analytici se ovšem domnívají, že trh je velmi napjatý (tj. poptávka je stěží pokryta nabídkou, pozn. redakce), protože za poslední tři roky poptávka vzrostla o více než 5 milionů barelů za den, tedy o více než 5 %. Spotřeba surové ropy by tento rok měla vystoupat až ke 100 milionům barelů za den, takže i zásoby by se měly zvýšit, aby pokryly stejný počet dnů pro ropné rafinérie. Olivier Jakob z Petromatrix si myslí, že nadměrné zásoby zmizely a trh ještě není tak napjatý, takže jsou tu podmínky pro zlepšení ceny.

2. OPEC a Rusko

Jestliže jsou zásoby už zase na normálu, jak zareaguje OPEC a Rusko se svým snížením produkce? Toto snížení dostalo z trhu 1,8 milionů barelů za den a většina obchodníků si myslí, že tato politika nekončí. Rusko sice dalo najevo obavy ohledně dopadů ceny nad 70 dolarů za barel americké břidlice, ale prozatím se zdá být spokojené se svou spoluprací s OPEC. Saúdská Arábie se vyjádřila, že je „ještě hodně práce“ a saúdský ministr energetiky hovořil o tom, že je potřeba stimulovat nové investice. Saúdové chtějí na burzu dostat Saudi Aramco, k čemuž by se jim vyšší ceny hodily.

Z Petroleum Policy Intelligence zaznělo, že OPEC nevypadá, že by chtěl ceny ropy brzdit. Saúdové, včetně Aramco, mají krátkodobý zájem na vyšších cenách z mnoha důvodů. Zavádějí široké sociální a ekonomické reformy ve vysoce konzervativní zemi, takže příjem navíc se velice hodí.

3. Geopolitická rizika

Ropný trh se vždy obává rizik spojených s přerušením dodávek, které by mohlo narušit delikátní rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Ale když už je trh „těsný“, dodávky mají ještě větší význam. Hlavní riziko je, že Trump se stáhne z íránské dohody a na ropný export znovu uvalí sankce. Macron už ohlásil, že očekává, že Trump se z dohody stáhne.

Je tu také Venezuela, kde se těžba, díky ekonomické a politické krizi, snížila o 500 000 barelů za den. Nezdá se, že by státní PDVSA byla schopná tento trend zvrátit, navíc je možné, že i zde budou USA aplikovat další sankce.

Pak je tu konflikt mezi Saúdskou Arábií a húthijskými rebely v Jemenu. Húthiové mají podporu z Iránu a nyní více útočí na saúdskou ropnou infrastrukturu. Střely vypálené na Rijád mohou dál posílit napětí mezi Saúdskou Arábií a Iránem.

A nakonec Libye, kde se sice výstup vrátil na asi 1 milion barelů za den, ale je vrcholně nestabilní i sedm let po vypuknutí občanské války.

Toto všechno vede k vyšším cenám. Analytici ropného trhu uvádějí, že geopolitická rizika na ropném trhu jsou nyní opravdu vysoká. Máme tu situaci v Jemenu a Libyi, říká Gary Ross z ropného byznysu, venezuelské volby 20. května, a možnost, že na Írán budou znovu uvaleny sankce. Riziko asymetrického narušení nabídky je nyní vyšší než za tzv. arabského jara.

4. Hedgeové fondy

Hedgeové fondy i další spekulanti se vrhají na ropu, ale jen částečně kvůli geopolitickému riziku. Investoři získávali pozici na ropném trhu už od začátku roku. Velká spekulativní pozice je obvykle varovným znamením, že se trh stal nevyrovnaným a zvyšuje se velký výprodej, zatímco obchodníci budou chtít pobrat najednou zisky. Zatím se to letos ještě nestalo. Bankéři říkají, že hodně peněz jde do dlouhodobých ropných investic, tedy do komodit, které obvykle mají v ekonomické expanzi dobrá čísla. Komoditám se daří nejlépe ke konci ekonomického cyklu, když rostoucí ekonomiku testuje, zda je nabídka schopná držet krok s poptávkou. Hedgeové fondy také využívají posunu ve struktuře trhu, spotové kontrakty se obchodují za víc než budoucí (futures). Investoři se tak každý měsíc dostanou k výnosům, a posunují kontrakty kupředu o měsíc.

5. Americká břidlice

Americká břidlice překonává očekávání růstu, výstup se v tomto roce zvyšuje o 10 %, tedy o 1,4 milionů barelů za den. A protože ceny jsou vyšší, američtí producenti mají příjemné cash flow. Zatím se jim ale nepodařilo nárůst cen zastavit, protože zvyšující se výstup byl pokryt rostoucí poptávkou.

Paul Horsnell k tomu říká, že břidlice už není nejdůležitější faktor stanovení ceny ropy. Kvůli infrastrukturním omezením je totiž obtížné dostat ropu ze západního Texasu do rafinérií, zásobníků či na export na pobřeží.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.