Rusko zamíchalo ropnými kartami: ruská ropa míří ve velkém do Číny, evropské vývozy padají

Aktuálně: Rusko mění svoje vývozové priority, což povede k proměně evropského zásobování ropou. Ruská strana nyní začala vyvážet více ropy do Číny, zatímco snižuje svoje dodávky ropy do Evropy. Potenciálně to bude mít dopady pro evropské přístavy a dopravní společnosti i pro trh s ropou.

Evropským ropným rafinériím stále více chybí ruská ropa, informovala agentura Bloomberg. Důvodem je, že Rusko přesouvá vyšší vývozy ropy prostřednictvím ropovodů do Číny a během prvních pěti měsíců letošního roku vyveze přes pobaltské a černomořské přístavy o 19 % ropy méně. Ukazují to plány, které získala agentura Bloomberg. Podle oficiálních dat od operátora ropovodů Transněfti se dodávky do Číny zvýšily během posledních 3 měsíců o 43 %.

Zdá se, že tato změna dostane evropské rafinérie do situace, kdy budou muset hledat náhradu za ruskou ropu, sdělil Alan Gelder z londýnské firmy Mackenzie Ltd. Evropa přitom z Ruska dováží největší podíl ropy ze všech partnerů. Náhrady za ruský plyn budou pocházet nejspíše z Blízkého východu a z USA.

Gelder to popsal jako nové přeskupení – ropa z Blízkého východu nenajde odbyt v Asii, protože zde bude ruská ropa, a tím pádem přesune svoje barely do Evropy.

Zatím se krácení ruských dodávek ropy na ceně neprojevuje. Spíše naopak, protože v evropských rafinériích probíhá údržba. Ruský typ ropy Urals se nyní prodává za nejnižší cenu za 4 roky, důvodem je právě údržba rafinerií a také příliv ropy z USA.

Ztráty ze snížení ruských vývozů ale pociťují nákladní společnosti provozující tankery. Situace je podobná na Baltu i v Černém moři a výhled pro loďařské společnosti není příliš optimistický, říká Jon Chappell, dopravní analytik ve firmě Evercore ISI, tankerový sektor „dostává ránu“. A pokud bude Rusko i nadále víc využívat ropovody než lodě a přístavy, půjde o segment, kterého se tato fundamentální změna velice dotkne.

Čína dováží ropu z Ruska jednak prostřednictvím ropovodů, jednak po moři z přístavů Kozmino, De-Kastri a Prigorodnoje. Další ruský ropovod do Číny začal fungovat po Novém roce a Čína teď z Ruska dováží dvojnásobné množství ropy.

Podle posledních dat společnosti Transněfť se dovoz do Číny přes ropovody zvýšil o 43 %. Vývozy prostřednictvím evropských přístavů se v květnu propadnou o 19 % na 1,86 milionů barelů za den.

Snížení dodávek ruské ropy povede k tomu, že ji nahraní ropa z Blízkého východu a z USA. Minulý týden se rekordně zvýšil vývoz americké ropy na 2,3 milionů barelů, takže příští měsíc se dá očekávat nával tankerů v evropských přístavech.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.