Eurasie se ocitá mezi válkou a mírem

Korejský summit a jednání mezi indickým premiérem a čínským prezidentem vyvolávají dojem, že v Eurasii je všechno v pořádku. Není tomu tak. Všechno směřuje ke konfrontaci a jejím srdci bude íránská jaderná dohoda.

Dva poslední summity, ten korejský a také jednání lídrů Indie a Číny minulý týden, by mohly činit dojem, že v Eurasii jde tamní integrace jako po drátku.

Není tomu tak, myslí si novinář Pepe Escobar na stránkách Asia Times. Všechno směřuje ke konfrontaci a dá se předpokládat, že íránská jaderná dohoda bude jádrem problému. Rusko a Čína jsou přitom připraveny podpořit Írán.

Čína a Rusko investují v Íránu

Čína je hlavní obchodní partner Íránu hlavně v oblasti dovozu energetických surovin, Írán je také dovozce jídla z Číny. Rusko je připraveno tuto linii udržet. Čínské společnosti rozvíjejí velké ropné pole v Íránu. Čínská firma CNPC má oficiálně 30 % podíl na projektu v Jižním Parsu, což je největší plynové pole na světě. A je tu tří miliardová dohoda na modernizaci íránských rafinérií, píše Escobar. V roce 2015 prezident Si Ťin-pching stanovil ambiciózní plán dosáhnout výše vzájemného obchodu mezi Íránem a Čínou v hodnotě 600 miliard dolarů.

Írán je klíčovým „hubem“ pro projekt Hedvábné stezky, kde je hlavním pilířem stavba dálnice mezi Teheránem a Mašhadem o délce 926 km a v ceně 2,5 miliard dolarů. A vzhledem k americké posedlosti sankcemi se už v Bruselu hovoří o tom, že evropské banky nemohou financovat dohody s Íránem. Což je opět příležitostí pro Čínu a její kredity v hodnotě 15 miliard dolarů. Dále jsou tu investice Export-Import Bank of China do 26 projektů v Íránu v celkové hodnotě 8,5 miliard dolarů.

Dokonce se objevují spekulace o tom, že by čínské financování mohlo nahradit investice Indie do strategicky významného přístavu v Čáhbaháru v Arabském moři.

Ovšem Rusko se snaží zrcadlit či vyrovnat čínské obchodní ofenzívně v Íránu. Letecká společnost Aseman se rozhodla nakoupit 20 letadel Suchoj SuperJet 100, zatímco další společnost Iran Air Tours, dodavatel pro Iran Air, jich nakoupí dalších 20.  Tyto dohody byly uzavřeny minulý týden a mají hodnotu 2 miliardy dolarů.

Rusko i Írán bojují s americkými sankcemi, což obě země sbližuje. Írán dává Rusku strategickou hloubku v regionu jihovýchodní Asie. Moskva podporuje jadernou dohodu z roku 2015 a obě země směřují ke strategickému partnerství. Podle posledních zpráv už funguje dohoda ropa za zboží mezi oběma zeměmi. Rusko tak nakupuje 100 tisíc barelů íránské ropy denně. Posilují také další ruské investice v Íránu, které už mají hodnotu 30 miliard dolarů. Írán se má na konci roku stát dalším členem Eurasijské ekonomické unie a díky podpoře Ruska má šanci se v roce 2019 stát členem Šanghajské organizace spolupráce.

Spojené státy a jaderná dohoda

A nyní srovnání s politikou prezidenta Trumpa. Nový ministr zahraničí Mike Pompeo hned po uvedení do úřadu směřoval do Saúdské Arábie a do Izraele, což naznačuje, že zde byl proto, aby informoval o Trumpových plánech odejít z jaderné dohody.  A samozřejmě Saúdská Arábie a její korunní princ Mohamed budou všemi deseti pro protiíránskou frontu, i když to všeobecnou podporu Rady Perského zálivu asi těžko získá.

V Evropě se Macron podle Escobara stylizuje do neoficiálního krále Evropy a ve snaze vyrovnat se Trumpovi požaduje omezení íránského balistického programu a diktuje mu, aby se držel zpátky od Sýrie, Iráku a Jemenu. Není divu, že Teherán, Moskva i Peking si spojují masivní nákupy amerických zbraní Saúdskou Arabii a saúdské investice na Západě se snahou USA a Francii nově vyjednat jadernou dohodu. Jak řekl mluvčí Putina, Dmitrij Peskov, dohoda trvala 7 zemím několik let, než byla dojednána. Je to v dnešní situaci vůbec možné?

Roste tak podezření, že Trumpovi dohoda vadí, protože je mnohostranná a nectí pravidlo Amerika na prvním místě. Byla součástí Obamova pivotu do Asie, který vedl k řetězci neočekávaných událostí. Neokonzervativci ve Washingtonu by nikdy neumožnili to, aby Írán normalizoval svoje vztahy se západními zeměmi, a dokonce s nimi uzavíral obchodní dohody. Ale to přesně se děje.

Uměle vyvolaná krize se Severní Koreou, která měla nachytat Peking, vedla ke korejskému summitu. A Severní Korea nepochybně sleduje, co se stane s jadernou dohodou s Íránem před nadcházejícím summitem s Trumpem.

Pro Moskvu bude prioritou prodat Teheránu systémy protiraketového obrany S-300 a S-400, myslí si dále Escobar.

Na syrské frontě je Damašek chápán jako důležitý partner pro Moskvu i pro Peking. Čína bude investovat do rekonstrukce Sýrie po válce a učiní ji jedním z uzlů Hedvábné stezky v jihozápadní Asii. Heslo „Asad musí odejít“ nic neznamená, protože Moskva i Peking vidí Damašek jako zásadní v boji proti salafistickým džihádistům všeho druhu.

Před týdnem, na jednání Šanghajské organizace spolupráce, vydaly Rusko a Čína komuniké, které podporuje jadernou dohodu s Íránem, zatímco Trumpova administrativa si vybírá další spor s jedním ze základních pilířů eurasijské integrace.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.