Izrael obviňuje, američtí politici mají pochybnosti

Aktuálně: Izraelská obvinění na adresu Teheránu nepadla všude na úrodnou půdu. Zatímco Trump v nich vidí důkaz pro to, že má ohledně dohody pravdu, jiní američtí politici pochybují či volají po uvážlivosti. 

Údajné důkazy Izraele o jaderném programu Íránu vyvolávají pochybnosti, a to dokonce i v USA, píše pro ARD Tagesschau dopisovatel Torsten Teichman. Připomíná to totiž rok 2002.

Ve Washingtonu se diskutuje, zda prezentace tzv. íránského jaderného archívu skutečně pomohla Trumpovi. Americký senátor Chris van Hollen si myslí, že ne. Naopak, odhalené soubory ukazují spíše k tomu, aby současná dohoda trvala dále.

Van Hollen k tomu říká, že je klíčové, aby jaderná dohoda trvala, protože právě ta odděluje Írán od jaderné bomby. A to, říká americký senátor, by měl být cíl.

Jenže Benjamin Netanjahu, izraelský premiér v dramatické prezentaci předhodil Íránu to, že část svého programu jaderných zbraní nezastavil. Irán prý lže, řekl Netanjahu. A jeho vystoupení bylo živě přenášeno v televizi.

Všichni to mohli vidět, a taky o tom pak mluvit. Mike Pompeo, nový ministr zahraničí, nicméně přiznal, že podstatné informace z izraelské prezentace byly již známy. Pompeo uvedl, že je potřeba prostudovat tisíce nových dokumentů s novými informacemi. Je to ještě hodně práce.

Jenže prezident Trump už má jasno, prezentace v Tel Avivu prý ukázala, že má stoprocentně pravdu.

Bývalý ředitel NSA uvedl, že americké tajné služby již v roce 2007 věděly, že Írán v části civilního programu pokračuje. A to není nic nového.

Netanjahu by navíc, kdyby USA opustily dohodu, zaznamenal velké politické vítězství. Proto právě izraelský premiér dohodu s Íránem vždy odmítal.

Izraelská vláda je v USA nahlížena kriticky, píše Teichman. Koneckonců právě demokratický senátor van Hollen připomíná, jak Netanjahu vystoupil před americkým kongresem krátce před válkou v Iráku v roce 2002.

Van Hollen připomínám, že tehdy Netanjahu tvrdil, že Irák usiluje o jaderné zbraně a že proto se musí zasáhnout. Mýlil se tehdy a tentokrát žádné nové informace nedodal.

Americká administrativa nemá žádný důkaz, že Írán porušuje jadernou dohodu. Vidí ovšem v informacích z Izraele důkaz o tom, že Teherán je nespolehlivý. Úrán porušuje ducha dohody, zní výtka z Washingtonu. Evropané chtějí dohodu doplnit, jednání probíhají, řekl Pompeo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.