Trump prý ještě není rozhodnut o osudu jaderné dohody s Íránem

Reuters. Prezident Donad Trump se prý ještě nerozhodnul o tom, zda za Spojené státy odejde s jaderní dohody s Íránem. Agentuře Reuters to sdělily dva zdroje z administrativy, které mají o záležitosti informace.

Je tu tak šance, že Trump dohodu 12.května nakonec nevypoví. Rozhodnutí Trumpa, které by vedlo k odchodu z dohody, by mohlo rozpoutat odvetu ze strany Teheránu, který by mohl znovu obnovit svůj jaderný program a „potrestat“ americké spojence v Sýrii, Iráku, Jemenu a v Libanonu. Sdělil to nejmenovaný diplomat.

Mezitím na evropské straně pomalu vyprchává naděje na to, že se jadernou dohodu, která ukončila jaderný program Teheránu výměnou za zrušení sankcí, podaří udržet.  Podle dalšího zdroje „Nejsou Evropané nadšení z toho, že je USA zatáhnou do regionálního konfliktu.“

Podle sdělení dvou zpravodajců USA panují v jejich oblasti obavy z možné odvety Íránu rovněž prostřednictvím kybernetických útoků na USA a jejich spojence, které je těžké identifikovat z hlediska zdroje. Dále jsou tu i obavy z útoků na měkké cíle lidmi, kteří nejsou na první pohled spojení s Teheránem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.