USA a Čína jednají o obchodních sporech v oblasti strategických technologii. Průlom se nečeká

Čína a USA jednají o svojí rivalitě v oblasti strategických technologii. Americká delegace je v Pekingu na jednání, které má pomoct uvolnit napětí mezi oběma zeměmi v oblasti obchodu, a tím zamezit vzniku obchodní války.

Skupinu vede ministr financí Steven Mnuchin a zahrnuje také ministra obchodu Wilbura Rosse a amerického obchodního reprezentanta Roberta Lighthizera. Čínskou stranu reprezentuje ekonomický poradce čínského prezidenta Liu Che. Podle analytiků ale tyto rozhovory jen těžko přinesou výrazný průlom ohledně vzájemné rivality v oblasti strategických technologii. Nicméně Trump vyjádřil na svém Twitteru naději, že rozhovory povedou k tomu, že Čína „narovná pole v obchodě“, jak to definoval.

Jeho administrativa hrozí Číně tím, že zavede další cla na čínské zboží v hodnotě 150 miliard dolarů. Čína v takovém případě přislíbila USA odvetu.

USA a také řada západních zemí kritizuje čínskou politiku ochrany intelektuálního vlastnictví právě v oblasti vysokých technologií.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.