Možný konec íránské dohody je hororový scénář pro Evropu

Co bude pro Evropu znamenat případné vypovězení íránské dohody ze strany USA? Na prvním místě velkou diplomatickou ránu, protože Trumpa skoro prosili, aby dohodu dodržel. Dalším problémem budou ale důsledky: reakce Íránu a jaderné zbrojení v celém regionu Blízkého Východu.

Dopisovatel německé ARD Tagesschau Kai Küstner píše, že možná již za pár dní Trump ukončí íránskou smlouvu. Nabízí analýzu toho, co to může pro Evropu znamenat.

Pokud skutečně Trump odstoupí od íránské jaderné dohody, bude to mít pro Evropu obrovské následky: jednak je to skutečná rána Spojených států na evropský „solar plexus“, protože Evropané Trumpa skoro prosili, aby dohodu zachoval. A ze zahraniční služby EU zazněl také hlas, který říká, že odchod z dohody vše jen zhorší, protože bude mít nejspíš za následek jaderné zbrojení v regionu.

Není jasné, zda by se Írán po stažení USA cítil být dohodou vázán. Zmrazení obchodu s Íránem by mělo okamžité a silné dopady na ropný sektor.

Evropané se ovšem nesmějí vzdát, píše Küstner, a musejí Írán „udržet na palubě“, tedy u dohody, protože tak zabrání, aby se nepokoušel obohacovat uran. Je jasné, že následky by byly mnohem horší pro Evropany než pro Američany. A to platí obecně pro všechno, co se děje na Blízkém východě.

Minulý týden na tiskové konferenci s Trumpem Angela Merkelová uvedla, že „právě Blízký východ neleží tisíce kilometrů daleko, jako je tomu mezi USA a Íránem nebo Sýrií, ale u Sýrie a Íránu se jedná o země, které jsou před našimi dveřmi. Proto je to pro nás tak důležité.“

Trojice – Německo, Británie a Francie – se snaží přesvědčit Trumpa, aby zůstal u dohody. Pokud se to nepovede, pak musejí Evropané něco nabídnout, co by zmírnilo hospodářské škody, které by v takovém případně napáchaly americké sankce.

Jednou z možností EU je tedy nabídnout Íránu „hospodářskou úlevu“, aby byl vázán k dohodě. Jenže je tu zase další problém, kdyby evropské firmy nadále obchodovaly s Íránem, pak by mohly být i ony v nejhorším případě postiženy americkými sankcemi. EU prý pracuje na řadě návrhů, jak evropské firmy v takové situaci ochránit.

Jenže to všechno těžko zabrání tomu, že právě umírněné síly jsou dnes v Íránu pod tlakem. Odpůrci dohody pak budu mít navrch. Ukáže se tím, že USA a Západu celkově se prostě nedá věřit. Proto Evropané už tak dlouho varují předtím, aby dohoda skončila, aniž by byla po ruce nějaká náhrada.

Trumpova slova o tom, že Írán nebude vyvíjet žádné jaderné zbraně, a že na to může být spolehnutí, vedla ke spekulacím, že USA mohou v Íránu preferovat vojenské řešení.

Ale už jen vypovězení dohody USA by už takhle napjaté vztahy mezi USA a EU natrvalo poškodilo, míní Küstner pro ARD Tagesschau.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.