V Pekingu začaly americko-čínské obchodní rozhovory

Aktuálně: Americká delegace v Pekingu jedná o obchodě, kde mezi oběma stranami panuje řada neshod. Jde o pokus odvrátit obchodní válku, i když výrazné výsledky se od jednání očekávat nedají.

Mezi oběma zeměmi eskaluje napětí, píše South China Morning Post.

Čína a Spojené státy začaly jednání v Pekingu. Uvidí se, zda se země vyhnout plné obchodní válce. Dvoudenní rozhovory jsou vedeny čínským vicepremiérem a americkým ministrem financí. Ten má ovšem v delegaci také zástupce pro obchod Roberta Lighthizera a ministra obchodu Wilbur Rosse.

Očekává se, že USA znovu zmíní své obavy ohledně obchodního deficitu s Čínou, transferu technologií a přístupu na trh. Zatímco pro Peking budou hlavním bodem postoje USA k jednostranným obchodním opatřením.

Obě dvě země si nyní vyměňují výhrůžky stylu „oko za oko“. USA obvinily Čínu z nekalých průmyslových praktik. USA má také dokončit seznam čínského importu za 50 mld. dolarů, který bude podléhat clu ve výši 25 %, přičemž je zde možnost uvalení restrikcí na zboží až za 100 mld. dolarů a také omezení čínských investic v USA.

Čína provede odvetu, zavede cla na americké produkty ve stejné výši, včetně aut, letadel a zemědělských výrobků.

Předseda americké obchodní komory v USA uvedl, že existuje hluboká propast mezi čínským ekonomickým modelem, který je založen na posilování podniků ve státním vlastnictví a pod státním vlivem, tedy pomocí vládního financování a ochrany na domácím trhu, na druhé straně je ekonomický model zemí založený na tržních silách.

K usmíření nedojde během jednoho či dvou dnů, pokračuje předseda americké obchodní komory. Snad se během návštěvy podaří dosáhnout pokroku tak, aby konečný stav byl obchodním vztahem založeným na spravedlnosti a recipročním zacházení.

Trump poté, co dorazila delegace do Pekingu, tweetoval, že se chce v brzké budoucnosti setkat s čínským prezidentem, což o něco zvýšilo naděje, že bude možno dosáhnout shody.

Tweet: „Náš skvělý finanční tým je v Číně a snaží se vytvořit lepší postavení pro obchod. Těším se na setkání s prezidentem Si v ne moc daleké budoucnosti. Budeme vždy mít dobrý (skvělý) vztah!“

Čínský ředitel Institutu mezinárodních studií uvedl, že obchodní konfrontace asi bude pokračovat, ale že je zde prostor pro obě strany, aby nalezly společnou řeč. Je potřeba komunikovat a snažit se vytvořit dohodu přijatelnou pro obě strany.

Rivalita mezi oběma zeměmi ovšem sahá daleko za obchod. Na konferenci Asijské rozvojové banky USA vyzvaly k reformám, aby se posílila její role v bankovním systému, což byl tah, jak čelit rostoucímu vlivu čínské Asijské infrastrukturní investiční banky.

Mezitím na severovýchodě Číny vláda motivuje farmáře, aby rozšířily plantáže sóji, což bude „politický úkol pro zemědělskou produkci.“ Americká sója bude nejspíš podléhat odvetným opatřením Pekingu.

Bývalý zástupce MMF uvedl, že obchodní válka nepomůže vyřešit domácí problémy USA, ani neohrozí čínský rozvoj, ale vytvoří jen rizika pro globální ekonomiku. Obchodní válka naruší globální dodavatelský systém, ale míč je na straně USA, ony začaly.

A je také patrné, že plán Pekingu k podpoře domácích technologií, tzv. Made in China 2025 není věc k jednání, protože je to součást rozvojové strategie země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.