Italský prezident: poslední pokus o vytvoření vlády

Aktuálně: V Itálii se stále hledá možnost, jak vytvořit koaliční vládu. Italský prezident před sebou má poslední pokus, jak dát zemi novou vládu bez opakování voleb.

Situace je na mrtvém bodě, předčasné volby jsou pravděpodobné, informují Financial Times o politické situaci v Itálii po březnových parlamentních volbách. 

Italský prezident Sergio Mattarella se naposledy pokusí přesvědčit politické strany, aby se pokusily vytvořit vlády a vyvarovaly se nových voleb. Mattarella bude znovu hostit politické strany dva měsíce poté, co euroskeptické strany získaly popularitu a otřásly politickým establishmentem.

Nejsilnější stranou se stalo Hnutí pět hvězd, ale nepodařilo se mu dojednat koalici ani s Ligou, ani s PD (sociální demokracii), která utrpěla velké ztráty.

Jednání jsou na mrtvém bodě, což frustruje prezidenta, jehož role je právě v moderaci rozhovorů a nakonec i v tom být prostředníkem, který dohodu zajistí. Pokud toto selže, pak je tu jen možnost vlády národní jednoty, vybral by premiéra dle svého výběru, nebo nové volby.

Italský prezident uvedl, že dva měsíce po volbách pozice stran se nezměnila, neobjevila se možnost většiny vhodné k vládnutí. Mattarella v pondělí bude znovu konzultovat, zda strany mají nějakou možnost pro většinu či ne.

Ve čtvrtek totiž PD, sociální demokracie, vydala prohlášení, že formálně odmítá rozhovory s Pěti hvězdami. V PD toto rozhodnutí vyvolalo interní spory, ovšem oficiální prohlášení zní, že strana, která v roce 2014 získala 41 % hlasů a nyní jen 19 % musí projít interní procesem obnovy.

Jde o zásadní otázky – o osud středolevice jako takové, zaznělo z PD.

Porážka PD je odrazem celkového propadu středolevicových stran po celé Evropě, také ve Francii či Německu, kde sociální demokraté zaznamenali nejhorší výsledky od druhé světové války.

Někteří v PD říkají, že koalice s Pěti hvězdami by udržela relevantnost strany, zatímco kritici jako Renzi tvrdí, že by to bylo smrtící spojit se s politickými rivaly.

Ještě minulý měsíc se zdálo, že nejpravděpodobnějším výsledkem bude spojenectví Pěti hvězd a Ligy, která je silně pravicová. Ale jednání mezi Di Maiem z Hnutí pěti hvězd a Salvinim z Ligy narazily na roli Berlusconiho, který je koaličním partnerem v pravicové koalici.

Mattarella může tlačit na vládu národní jednoty, ale tím asi narazí na odpor jak Pěti hvězd, tak Ligy, které by to chápaly jako zradu na voličích.

Zástupce Hnutí Pěti hvězd už uvedl, že se snažili dát Itálii vládu, která by vedla ke změnám, ale že strany nejsou odpovědné. Jediná šance je znovu dát hlas občanům.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.