Katalánci se drží Puigdemonta

Zpráva dne: Německá Tagesschau uvádí, že katalánští separatisté se nevzdávají. Drží se Puigdemonta a chtějí se znovu pokusit ho zvolit předsedou vlády regionu, ale čas tlačí.

Středopravicová formace s názvem Společně pro Katalánsko se naposledy pokusí dostat Puigdemonta znovu do funkce. Čas je do 14. května. Oznámil to mluvčí tohoto uskupení, který navštívil Puigdemonta v Berlíně.

Pokud se to nepovede, pak je dalším krokem pokus o zvolení zatčeného Jordi Sáncheze.

Prozatím se odehrály v Katalánsku čtyři neúspěšné pokusy. Navržení kandidáti, mezi kterými Puigdemont nechyběl, jsou totiž buď v exilu, nebo byli ve vyšetřovací vazbě. Ústavní soud potvrdil, že kandidát na úřad regionálního předsedy vlády, musí být v parlamentu v Barceloně osobně přítomen.

Jenže nyní je to prý jinak. Katalánský parlament totiž schválil reformu, která říká, že volba předsedy vlády Katalánska se může odehrát i v jeho nepřítomnosti. Ale Madrid už zase varoval, že každou takovou volbu znovu právně napadne.

Účastníci schůzky s Puigdemontem se v Berlíně shodli na tom, že právě on je „legitimní předseda vlády“. Apelovali také na Madrid, aby respektoval vůli voličů. Pokud nebude do 22. května zvolen žádný kandidát, nastupují zase nové volby. Ale tomu chtějí zastánci nezávislosti předejít, píše Tagesschau, neboť se obávají ztráty většiny v parlamentu. V mezidobí je Katalánsko stále pod nucenou správou Madridu.

Puigdemont je nejdůležitější postavou hnutí za nezávislost. Puigdemont byl znovu navzdory odporu Madridu zvolen. Již po vyhlášení nezávislosti před vyšetřováním uprchl do Belgie, následně byl zatčen při průjezdu Německem.

Puigdemont byl pak na začátku dubna propuštěn z vazby. Španělské úřady ho viní z toho, že porušil ústavu, navíc tím prý zpronevěřil 1,5 milionu eur.

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.