Protesty proti Macronovi pokračují

Německá Tagesschau píše, že rok po nástupu Macrona do úřadu francouzského prezidenta jsou v ulicích Paříže desetitisíce lidí. A říkají: Macron dělá politiku pro bohaté.

Motto demonstrací znělo: uspořádáme prezidentovi večírek. Ruffin z radikálně levicové formace patří k hlavních organizátorům. On sám se proslavil jako režisér dokumentárního filmu kritického ke kapitalismu: „Merci patron!“

Atmosféra na demonstraci byla pokojná, spíše hravá. Byla zde řada ozvučených vozů jako na Loveparade. A slunečnými ulicemi Paříže, píše Tagesschau, pochodovali levicově založení protestující, mladí lidé, ale i hodně rodin s dětmi.

Mnoho z nich neslo cedule s nápisem „zastavme Macrona“, protože ten večírek pro prezidenta není přátelský. Vzhledem k prvnímu výročí jeho volby vidí řada těch, kteří k němu cítí nelibost, jen jednu možnost: vyjít do ulic.

V ulicích je 40 000 účastníků chráněno 2000 policisty. Jsou tam studenti, kteří odmítají školské reformy, ale i lékařský personál a pracovníci z veřejného sektoru. Vytýkají Macronovi omezování sociálního státu. Hlavní argument proti prezidentovi zní: dělá politiku pro bohaté, pro ty nejbohatší. A právě kvůli tomu do Macrona rýpal i jeho předchůdce, Hollande.

Jako prezident bohatých, říkají stoupenci radikální levice, chce Francii za každou cenu zprivatizovat a zničit sociální stát, mimo jiné i svou reformou železnic. Další demonstrace je už naplánována na 26. května. Také odbory a radikální levice chtějí vyjít do ulic ve „velkém pochodu“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.