K tomu, aby se Rusko změnilo, musejí občané důvěřovat nejen prezidentovi

Jak hodnotit nový národní program reforem Vladimira Putina „Rusko pro lidi“? Je to pozitivní program, který ale potřebuje dostat na palubu také ruskou společnost.

Vladimir Putin se stal znovu prezidentem Ruska a ve své inaugurační řeči znovu zopakoval, že země potřebuje zásadní změnu, kterou by prosadila svobodná společnost, píše redakční komentář internetového deníku Gazeta. Změnu má prosadit do reality vláda pod vedením Dmitrije Medveděva, která má na ni také naleznout dostatek financí.

V den inaugurace Vladimira Putina se rozkryla hlavní politická záhada roku – kdo bude premiérem země? K překvapení nedošlo, Putin navrhnul znovu Medveděva. Neočekávané kroky tak může přinést už jen sestavení vlády a administrativy prezidenta. Je už jasné, že dva lidé, kteří vedou Rusko od začátku 21. století v tom budou pokračovat i nadále s novým úkolem, který nazval Putin jako „Rusko pro lidi“.

V tomto inauguračním roce byly stanoveny nové národní cíle jinak, než tomu bylo v roce 2012, kdy Putin při nástupu do úřadu formuloval úkoly prostřednictvím „květnových dekretů“. V prvním dekretu (ukaz) tohoto prezidentství se mluví o „otevření talentu“, slovní spojení cizí byrokratickému jazyku. Jak Putin sdělil, je před zemí mnoho práce, kterou nelze udělat bez účasti společnosti. Cíle, které Putin stanovil, odpovídají jeho projevu z 1. března. Tedy, mluví se o tom, že Rusko bude do roku 2024 mezi pěti největšími ekonomikami světa, budou se stavět byty domy, zvýší se délka života nebo se zlepší lékařská péče na vesnici.

Zdá se, že tyto národní priority ovlivnily osudy vicepremiérů v ruské vládě. Jak média informovala, po setkání Medveděva s parlamentní frakcí Jediného Ruska ze staré gardy zůstanou – Alexej Gordejev, bývalý ministr zemědělství, Olga Goloděcová (zodpovědná za sport a kulturu), Jurij Trutnějev, Vitalij Mutko (stavebnictví), Dmitrij Kozak (průmysl a energetika). Tatjana Golikovova bude zodpovědná nejspíš za penze a sociální reformu. A pak je tu ze staré gardy ještě také Anton Silujanov, který by byl v čele financí, což by znamenalo, že politika šetření každé kopějky rozpočtu posílí, píše Gazeta.

Ještě se dá očekávat kariérní vzlet dvou úředníků – Maksima Akimova, dnes zástupce šéfa aparátu ministra a náměstka ministra obrany Jurije Borisova – první by měl mít na starosti dopravu a komunikace a druhý pak zbrojní komplex. Neočekávaná byla kandidatura dosavadního šéfa kontrolně-revizního oddělení administrativy prezidenta Konstantina Čujčenka, který bude vicepremiérem a vedoucím aparátu vlády.

Tato garda vicepremiérů bude mít za úkol uvést v život národní cíle stanovené prezidentem a do 1. října spočítat kolik bude jejich realizace stát. A podle slov Putina samotného nemá země času na zbyt, k reformám musí dojít rychle, tak si to přeje také veřejné mínění. Podpora Putina v úřadě je na 80 %.

Hlavním poptávkou v ruské společnosti v roce 2000, když se Putin stal prezidentem poprvé, byl pořádek. Jinak řečeno, lidé utrápení 90. léty si přáli, aby všechny tyto reformy přestaly, protože je vnímali jako otřesy. Následně v době sytých let byla v Rusku poptávka po stabilitě. Jenže na to je život moc dynamický, aby to tak mohlo zůstat.

Nyní sociologové sledují požadavek po změně. VCIOM přinesl výzkum, kde 89 % dotázaných říká, že Rusko potřebuje změny; 59 % si myslí, že změny jsou třeba ve všech sférách života. A jen 2 % si změny nepřeje vůbec.

Do aktivního života vstupuje pokolení, které si v dětství prožilo putinskou stabilitu, tito lidé už nemají takový strach ze změn jako generace, která zažila rozpad SSSR a 90. léta. Dále je jasné, že Rusko má problémy se sociální mobilitou, mladí chtějí kariéru a vybudovat si vlastní život. Nakonec není možné se jenom zaměřovat na zahraniční politiku a její úspěchy.

Velká důvěra Putina od voličů a Putinova důvěra k Medveděvovi dává oběma prostor pro rychlý nástup reforem. Program „Rusko pro lidi“ je správný a pochopitelný cíl. Pokud se Rusko považuje za velmoc, je ostuda, že jeho podíl na světové ekonomice je méně než 3 % a v oblasti příjmů obyvatel se nachází až po 50. místě. Zvláště pak s ohledem na přírodní zdroje a lidský potenciál Ruska. Je ostuda mít 20 milionů lidí, kteří žijí v chudobě. Jenže žádná vláda, bez ohledu na ratingy, neučiní Rusko bohatší a lidštější. Úkolem vlády je zabezpečit čistá a transparentní pravidla hry, utvořit podmínky pro rozvoj. Putin neřekl náhodou, že změna je možná jen ve svobodné společnosti. Povinností státu je také, aby zajistil spolu s daňovou a makroekonomickou politikou občanské, politické a hospodářské svobody. A úkolem Rusů potom je, aby se věnovali utváření vlastního života a využívali k tomu tyto možnosti ku prospěchu země a bez milodarů z vrchu.

V každém případě je jasné, že vláda, která po sobě chce po třech desítkách let u moci zanechat kvetoucí Rusko, musí měnit sama sebe a měnit zemi. A změnit zemi bude možné tehdy, když budou mít lidé vedle prezidenta důvěru také v soudy, policii, vzdělání a medicínu. Až takový stav nastane, bude možné mluvit o tom, že se Rusko stane „zemí pro lidi“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.