EU chce dohodu s Íránem zachránit

Evropská unie chce zachránit dohodu s Íránem, od které americký prezident Donald Trump odstoupil. Problémem je jak?

Kai Küstner pro ARD Tagesschau píše, že Trumpovo stažení se z íránské jaderné dohody je noční můra pro Evropu. EU ale chce dohodu udržet. Ale jak to udělat?

Evropané jsou odhodláni zajistit íránské dohodě přežití, i když jsou si vědomi toho, jak těžké to bez USA bude. Trumpovo rozhodnutí bylo přijato s „politováním a obavami“, jak ve společném prohlášení uvedlo Německo, Francie a Velká Británie. Ale již v úvodu znovu zopakovali, že za jadernou dohodou stojí.

Podobně se vyjádřila i za celou EU Federica Mogherini: jaderná dohoda s Íránem je klíčová pro budoucnost regionu, Evropy a celého světa. Dokud Írán dodržuje své jaderné závazky, což doposud dělá, pak EU bude stát za plnou a účinnou realizací dohody.

Mogheriniová byla za jednacím stolem, když byla dohoda po více než deseti letech tvrdých jednáních konečně vyjednána. Smlouva má přes 104 stran a Mogheriniová o ní řekla, že je to „jeden z největších výdobytků diplomacie“.

Dále uvedla, že jaderná dohoda je dovršením dvanácti let diplomacie, fungovala a drží stále svůj cíl. Garantuje, že Írán nebude vyvíjet žádné jaderné zbraně. EU je proto odhodlána dohodu udržet.

Ale nyní to bude moc těžké, včetně ekonomického zapojení Íránu. Jenže Trump dává Evropanům jen málo prostoru, a to kvůli sankcím. Nový americký velvyslanec v Berlíně už varoval německou vládu, že by německé firmy měly svůj byznys v Íránu rychle ukončit. Takže obavy o vztahy mezi EU a USA jsou na místě.

Bývalý ministr za Baracka Obamy už předpovídal, že Trumpova rozhodnutí bude „vražení klína“ mezi USA a evropské spojence.

EU musí tedy nyní přijít na to, zda a jak zabrání tomu, aby její firmy byly postiženy americkými sankcemi, zda mohou dále s Íránem obchodovat. Mogherini k tomu řekla, že EU je odhodlána jednat v souladu se svými bezpečnostními zájmy a chránit své ekonomické investice.

Trojice Merkelová – Mayová – Macron varovala také USA, aby zanechaly všeho, co by mohlo bránit realizaci dohody všemi ostatními partnery. A to jsou také Rusko a Čína.

Není ale jasné, zda se EU podaří přesvědčit Írán, aby v dohodě setrval a tím pádem nezačal nebezpečné obohacování uranu. Zdá se, že to Evropané zkusí i proti odporu USA. I to ale ukazuje, jak odlišně transatlantičtí spojenci vidí svět.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.