Rozporuplné reakce Íránu na americké odstoupení od dohody

Aktuálně: V Íránu reagovali na Trumpovo stažení se z jaderné dohody rozporuplně. Diplomaté jsou připraveni jednat, zatímco v íránském parlamentu hořely americké vlajky.

Íránské reakce na americký odchod od jaderné dohody jsou různé. Ministerstvo zahraničí vypadá ochotné k jednání, ale v parlamentu hoří americké vlajky.

Írán chce navzdory odchodu USA dál jadernou dohodu dodržovat. Ale tato ochota je vázána na kooperaci zbylých smluvních partnerů. Tak popsal ministr zahraničí Íránu politickou strategii jako kyvadlovou diplomacii.

Nyní musejí zbylí signatáři dohody, tedy Německo, Francie, Velká Británie, Rusko a Čína zajistit, aby dohoda byla nadále realizována. Tedy, že Írán bude mít i v budoucnu „plně a zcela“ možnost profitovat ze zajištěných ekonomických výhod.

Prezident Ruhání už v úterý večer v televizním vystoupení ujišťoval, že Írán se bude dohody držet. Řekl, že místo dohody se šesti státy, mají nyní dohody s pěti. Ale je potřeba nově vyjednávat, a pokud tato vyjednávání selžou, pak je Írán připraven během krátké doby znovu zahájit jaderné aktivity. Selže-li proces, pak Írán znovu začne obohacování uranu.

Ale podstatně ostřeji reagoval předseda íránského parlamentu. Trump nemá duševní horizont k tomu, aby mohl plnit funkce prezidenta USA a rozumí jen řeči nátlaku. Írán už nemá žádnou povinnost dohodu dodržovat. Mnoho poslanců dalo najevo svůj vztek, zapálili americkou vlajku a skandovali hesla o smrti USA.

Nejvyšší Ajatolláh řekl, že Trump udělal chybu. Řeči Trumpa jsou podle něj „hloupé a povrchní“, Trump minimálně desetkrát lhal.

Mezinárodně vyvolalo Trumpovo rozhodnutí zklamání a kritiku. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že USA svým odchodem porušují mezinárodní právo. Také vlády Japonska, Číny, Austrálie a Turecka vyjádřily své politováním nad stažením USA z dohody. Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Mezinárodní organizace pro jadernou energii IAEO pravidelně potvrdila, že Írán se držel dohodnutých podmínek.

Naopak krok USA přivítal izraelský premiér Netanjahu. Izrael prý odvážné rozhodnutí Trumpa zcela podporuje a je rád, že USA katastrofální dohodu opustily. Také Saúdská Arábie chválila krok USA. Írán prý jen využívá finanční výhody dohody, aby region dále destabilizoval, zaznělo z království.

Ilustrační obrázek: Autor – Aliheidari0 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29576762

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.