Izrael a Írán: eskalace

Aktuálně: Izrael zaútočil na íránské cíle v Sýrii jako snahu o vytlačení Íránu a odvetu za útok na svoje jednotky, za který mají nést odpovědnost íránské republikánské gardy.

Izrael zaútočil na íránské cíle v Sýrii. Podle ministra obrany Liebermana byla zasažena místní infrastruktura Íránu.

Útok přišel v noci, izraelskou armádu prý nepřekvapil. Po mnoha leteckých útocích v Sýrii z minulých týdnů, které byly připisovány Izraeli, oznámil Írán odvetu.

Íránské jednotky tak ze Sýrie vypálily na Golanské výšiny. Mířily na první linii izraelských pozic. Na izraelské straně nebyl nikdo zraněn, došlo jen k materiálním škodám.

Není už ale jasné, proč si je Izrael tak jistý, že právě jednotky íránských revolučních gard vypálily rakety. Následně zaútočil Izrael na tucet cílů v Sýrii, mezi nimi právě byla íránská vojenská zařízení.

Při izraelském útoku zahynulo nejméně 23 lidí. Ruské ministerstvo obrany udalo, že izraelský útok provedly bojové letouny F-15 a F-16 a vypálily asi 60 až 70 raket. Izrael také použil taktické rakety země-země.

Izraelské ozbrojené síly uvedly, že se jednalo o velkou operaci proti íránské přítomnosti v Sýrii. Izrael prý Syřany varoval, aby se do toho nemíchali, ale stejně to učinili, protože byla bombardována i místa, kde byla syrská armáda. Rusko bylo o útocích informováno dopředu. Ruský zástupce vyzval Izrael i Írán ke zdrženlivosti a k deeskalaci a uvedl, že toto vše je velmi znepokojující.

Bezpečnostní situace se zhoršila, Izrael sice nepotvrdil útoky, které byly připisovány jeho letectvu, nicméně dal najevo, že trvalá vojenská přítomnost Íránu v sousední zemi je neakceptovatelná.

Izraelský ministr pro tajné služby Katz uvedl, že nejde o to dobýt Sýrii, ale o nebezpečí, které tam pro Izrael číhá. Izrael prý dal Íránu jasně najevo, že v Sýrii nemá co dělat.

Hrozí tedy velká vojenská konfrontace mezi Izraelem a Íránem, nebo s nějakým spojencem, například Hizbolláhem? Před tím varují jak pozorovatelé v Izraeli, tak to naznačují i ti, kteří jsou seznámeni s pozadím stažení se USA z jaderné dohody s Íránem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.