Německá SPD se hádá kvůli nové politice vůči Rusku

Němečtí sociální demokraté se dohodují o politice vůči Rusku. Nový ministr má totiž k Rusku distancovanější postoj, než jsou postoje členské základny SPD a dosavadní tradice Ostpolitik.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas je v sociální demokracii pod tlakem. Jeho distancovaný postoj vůči Rusku znamená zlom v tradicích strany. Pro ARD Tagesschau píše Günter Marks, že tak Maas představuje generační změnu.

Maas vypadal jako někdo, kdo bude navazovat na svého předchůdce Sigmara Gabriela. Jenže po pár dnech se ukázalo, že bude dělat hromadu věcí jinak než on. A především jde o ruskou politiku. Maas se staví k Rusku s mnohem větší distancí než Gabriel.

A kvůli tomu je v SPD pod tlakem. Jeho kolegové mu vytýkají, že ruší sociálnědemokratickou tradici, kterou v minulosti představovala politika Willyho Brandta (tzv. Ostpolitik). Nicméně předsedkyně strany Andrea Nahlesová ho podporuje.

Politolog Stefan Meister to vnímá jako generační výměnu elit i v SPD, což vidí na Nahlesové a Maasovi. Prý Maas zformuloval na Rusko realistický pohled, což Schröder, Steinmeier a ani Gabriel neudělali. V Maasově generaci prý není emoční vazba na druhou světovou válku a její následky tak silné. A to prý ovlivňuje politiku vůči Rusku.

Maas je s ruskou politikou nespokojen. Země neustále vetovala rezoluce k válce v Sýrii a tím se Rada bezpečnosti stala neschopnou jednat, píše Marks. Napjatý vztah je prý dán podporou Asada, anexí Krymu a také podporou proruských rebelů na východě Ukrajiny.

Maas říká, že Rusko se stalo těžkým partnerem. Návrat do G7 prý podle Maase vůbec nepřichází v úvahu. Je potřeba, aby vláda byla konstruktivní. Ale také říká, že dialog s Moskvou musí pokračovat.

Jenže jeho stranický kolega a premiér Dolního Saska Stephan Weil to vidí zcela jinak. Říká, že bezpečnost v Evropě bude jen tehdy, když bude dobrý soulad s Ruskem. To neznamená, že se vylučuje kritika, například u Sýrie. Je ale potřeba více s Moskvou jednat a angažovaně vést dialog. To je pozice, kterou v SPD zastává naprostá většina. Německo, říká Weil, musí vzhledem ke svým dějinám a své geografické pozici obzvláště intenzivně hledat možnosti porozumění s Ruskem. Souhlasí i místopředseda strany Stegner. Podle něj je potřeba vyslat silnější signály porozumění.

I další zástupkyně SPD, tentokráte z Mecklenburska-Předních Pomořan. říká, že je potřeba ukončit omezení obchodu s Ruskem. Podle ní je třeba zůstat u dialogu a postupně odbourávat sankce, z obou stran, řekla Manuela Schwesigová.

Podobně hovoří například i Gerhard Schröder.  Bývalý komisař Günter Verheugen se vyslovil pro větší vztah EU k Rusku. Uvedl, že jen pohled na mapu ukazuje, že s Ruskem musíme žít, jsme na sobě závislí, jsme na sebe odkázáni. Je to prý stará moudrost, která říká, že čím více se zvnějšku tlačí, tím menší prostor má vláda uvnitř.

Schröder ani Verheugen už nejsou oficiální linie SPD, ale vyjadřují názory především členské základny.

Jak volební program SPD, tak koaliční program se k politice vůči Rusku vyjadřují, ale moc se z toho nevyčte. Například ve volebním programu SPD najdeme, že Rusko porušuje základní principy míru a bezpečnostního pořádku. Ale také, že SPD je přesvědčena, že bez Ruska není možný mír a bezpečnost v Evropě. Je potřeba tedy snížit napětí, vrátit se k politickému dialogu a k odstupňovanému použití sankčního mechanismu.

V koaliční smlouvě se zase tvrdí, že ruská politika zaznamenala obrat k horšímu a že je potřeba velké bdělosti. Cílem politiky je prý návrat k oboustranné důvěře a mírovému vyrovnání zájmů v rámci vztahů, které umožňují znovu úzké partnerství.

Nahlesová ale uvádí, že nejde o žádné odvrácení se od politiky dialogu a také říká, že „právě my, Němci, chceme být Rusku dobrým sousedem“.

Je prý zajímavé, že se právě předsedkyně strany tak razantně vyjádřila k této záležitosti. Tím ukazuje na důležitost tématu ve straně. Meister navíc uvádí, že si nemyslí, že Maas zhorší vztahy. Myslí si, že příliš velká ochota ke kompromisu je v ruském kontextu chápána jako slabost.

Maas nejenže odletěl do Moskvy, ale plánuje další termíny setkání se Sergejem Lavrovem. Jednat se má o Sýrii, situaci na východní Ukrajině a také německo-ruských vztazích.

Vzhledem ke komplexní situaci je to dosti stručně naformulováno. Možná by se to dalo číst také jako „role Ruska v Sýrii a na východní Ukrajině je pro německo-ruské vztahy rozhodující“. Dalším tématem bude íránská dohoda, ze které USA vystoupily. Ale zde mají Německo a Rusko společné zájmy, přejí si, aby dohoda dále platila.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.