Merkelová: Evropa musí vzít svůj osud do vlastních rukou

Evropa musí vzít svůj osud do vlastních rukou, sdělila Angela Merkelová, která zdůraznila mimo jiné, že na Blízkém východě jde o válku, nebo mír.

Kancléřka Angela Merkelová k situaci ohledně Blízkého východu řekla, že jde skutečně o válku, či mír.

Německý deník Der Spiegel informuje o tom, jak francouzský prezident Emmanuel Macron získal za svou vizi nové Evropy Karlovu cenu. Než mu kancléřka Merkelová pogratulovala, hovořila o eskalaci na syrsko-izraelské hranici.

Udělení Karlovy ceny je obvykle tématem pro sjednocení Evropy, ovšem tentokráte byl tématem spíš Blízký východ. Kancléřka Merkelová uvedla, že eskalace posledních hodin ukazuje, že skutečně jde o válku a mír. Popsala, uvádí Der Spiegel, situaci jako extrémně komplikovanou a vyzvala všechny účastníky ke zdrženlivosti.

Merkelová hovořila o nočních útocích izraelské armády na iránské pozice v Sýrii, protože prý tyto útoky byly reakcí na dřívější iránské útoky na Golanské výšiny.

Merkelová měla pěkně pohovořit o Macronovi, který dostává cenu za zásluhy o evropské sjednocení a jeho boj proti nacionalismu a izolacionalismu. Macron byl oceněn za vizi nové Evropy a nové založení evropského projektu.

Merkelová zdůraznila, že Evropa musí ukázat, že v globalizovaném světě není součástí problému, ale součástí řešení. Německo je spolu s Francií přesvědčeno, že je potřeba v Evropě nového přelomu. K Macronovi řekla, že „z něj jen prší nápady a že oživil evropskou debatu novými návrhy.“

S ohledem na odcizení mezi Evropou a USA Merkelová zdůraznila nutnost toho, aby EU držela pohromadě. A řekla: „Není to tak, že nás USA prostě budou chránit. Evropa musí vzít svůj osud do vlastních rukou. To je úkol budoucnosti.“

Podobně uvedl také Macron, který vyzval Evropany k síle a jednotě. Nebuďme slabí, apeloval. Evropa musí vytvářet svou vlastní suverenitu a nesmí si svůj kurz nechat určovat jinými velmocemi. Macron také uvedl: „…rozhodli jsme se, že na Blízkém a Středním východě vytvoříme stabilitu a mír.“

Francouzský prezident ovšem formulovat i požadavky. Například vůči Německu řekl, že nemůže věčně existovat fetiš přebytků rozpočtu a obchodní bilance. Komise v novém návrhu rozpočtu požaduje více prostředků od členských států, hlavně od Německa.

Karlova cena se od roku 1950 uděluje osobnostem a institucím, které se zasloužily o evropskou jednotu. Merkelová cenu dostala také před deseti lety. V roce 2016 byla cena udělena papeži Františkovi, v roce 2015 ji dostal tehdejší předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.