Macron při přebírání Karlovy ceny: Evropa se nerozpadá. A z Itálie zaznělo na poplach

Emmanuel Macron kritizoval německou ekonomickou politiku, konkrétně její „fetiš přebytků“ a znovu apeloval na reformu eurozóny.

Italský deník La Stampa píše o Macronově projevu. Zdůrazňuje, že v něm káral kancléřku Angelu Merkelovou kvůli německým přebytkům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron obdržel tzv. Karlovu cenu za své proevropské směřování.

V realitě ovšem, píše La Stampa, mluvil především k Merkelové, která pozorně poslouchala, někdy ovšem s rozpaky. Očividně jí chtěl vysvětlit svou ideu Evropu, aby ji přesvědčil. Macron proto hovořil o tom, že Německo musí vzít na sebe rizika a opustit svůj fetišismus přebytků obchodní bilance. Chce se zasadit o oživení EU, která již přežila řadu traumat, přičemž výslovně zmínil Brexit a italské volby.

Ovšem, uvádí La Stampa, nezapomněl ani na svůj voluntarismus. Nebudeme se dělit, i když napětí je velké ve zmatečném období jako je to současné. Je charakterizováno nacionalismem, který si myslí, že může lépe řídit, když vrátí suverenitu, která na evropské úrovni příliš subtilní. A rozdíly, zdůraznil Macron, ty nás pak ženou do pasivity.

Jednat, dobrá, ale dělat co?

Macron odpovídá: je třeba vytvořit skutečný evropský rozpočet, který bude ambicióznější a vytvořit tak eurozónu, která bude skutečně integrovaná. Zdálo se, že se už francouzský prezident zdát projektů evropského superministra financí a parlamentu eurozóny, což je pro Berlín nemyslitelné. Ale ideje rozpočtu eurozóny se očividně nevzdal. I když Němce těžko přesvědčí, včetně sociálního demokrata Scholze, který je nově ministrem financí Německa. Německo se drží názoru, že takový rozpočet by jen dál podpořil liknavost zemí jihu.

Jenže Macron řekl jasně: Německo nemůže mít svůj fetiš věčného přebytku rozpočtu, protože se vytvářejí z výdajů jiných zemích.

Merkelová si později vzala slovo a přiznala, že „s Francií mají těžké diskuse“ a že jde o „rozdílnou politickou kulturu a způsoby, jak řešit evropská témata.“ Slíbila určité kroky směrem k bankovní unii a k posílení eurozóny.

Rovněž Itálie se v Macronově řeči objevila, píše dále italský deník La Stampa. Macron totiž uvedl, že poslední volby v Itálii (kde nyní jedná o vládě pravicové anti-establishmentové uskupení Liga s anti-establishmentovým Hnutím pěti hvězd, obě dvě formace jsou velmi kritické k EU, pozn. redakce) znamenaly „volání na poplach“ ohledně osudu EU.

Macron znovu také zopakoval svou ideu Evropy a o vícero rychlostech. Uvedl, že „není vždy možné čekat na všechny.“

Takže to znamenalo, píše La Stampa, že i když zabrzdí Itálie v EU s protievropskou vládou, pak musí odejít z „předních vagonů vlaku.“ Ale zde je patrný nesoulad s Merkelovou, která stále obhajuje to, aby šlo kupředu všech 27 zemí společně.

I Trump a jeho rozhodnutí stáhnout se z íránské dohody o jaderném programu se v Macronově projevu objevily. Macron uvedl, že „nejsme slabí“, a řekl, že se nebudou podrobovat. Budeme snad přijímat pravidla druhých a jeho tyranii? Kdo má rozhodovat o našich vybraných obchodních zájmech – ti, kteří nám vyhrožují, protože ta pravidla jim nevyhovují…

My jsme chtěli vytvořit na Blízkém a Středním Východě mír, ale jiné mocnosti se rozhodly, že nebudou respektovat dané slovo. Máme snad podlehnout horší politice? Ptal se Macron ve svém projevu.

Zde ovšem kancléřka souhlasila.

Merkelová znovu zopakovala, že jde konflikty, které se odehrávají na hranicích Evropy a u kterých nás USA nebudou bránit. A podle ní je potřeba, aby EU vzala svůj osud do vlastních rukou.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Pablo Tupin-Noriega – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41407618

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.