Donald Trump vyhlásil válku Číně

Žádná suverenní země nemůže přijmout ponižující požadavky, které si kladou Spojené státy Donalda Trumpa.

Martin Wolf píše pro Financial Times, že žádná suverénní velmoc nemůže akceptovat ponižující požadavky, které kladou USA.

Trumpova administrativa dala Číně ultimátum. To je totiž ten „rámec návrhu“ pro obchodní jednání. Čína nemůže na takovéto požadavky přistoupit. Americká administrativa je buď tak hloupá, že to nechápe, nebo tak arogantní, že je jí to jedno, drtivě píše Martin Wolf.

Toto může být oním rozhodujícím momentem pro vztahy mezi dvěma největšími velmocemi světa.

USA požadují následující konkrétní a ověřitelné akce:

Čína má snížit obchodní nerovnováhu s USA během následujících 12 měsíců o 100 mld. dolarů, a v dalším roce o dalších 100 mld. dolarů. Čína by také měla okamžitě zrušit všechny „tržně škodlivé dotace“, které napomáhají její nadbytečné kapacitě. Má posílit duševní vlastnictví a zrušit technologické požadavky pro joint ventures. A dále má souhlasit s tím, že nebude útočit na americkou technologii a duševní vlastnictví přes kybernetické operace, ekonomickou špionáž a pirátství, včetně padělků. Také bude dodržovat americké exportní kontroly. Aby toho nebylo málo, pak stáhne žádosti z WTO, které se týkají cel na duševní vlastnictví. Také nebude smět podniknout žádnou odvetnou akci vzhledem k akcím, které provedou USA, a to včetně nových amerických restrikcí, a také se okamžitě vzdá všech odvetných akcí, které nyní podniká, cituje Wolf. Dále Čína nebude oponovat, nebude protestovat nebo provádět odvetu proti americkým restrikcím na investice do citlivých amerických technologických sektorů, nebo sektorů zásadních pro americkou bezpečnost. Ovšem američtí investoři v Číně musejí dostat spravedlivý, efektivní a nediskriminační přístup na trh a zacházení, a to včetně odstranění restrikcí u zahraničích investic a omezení zahraničního vlastnictví.

Do roku 2020 má Čína také odstranit cla v nekritických sektorech na úroveň, která nebude vyšší než odpovídající americká cla. Také otevře přístup na trh služeb a zemědělských produktů dle specifikace USA. Dohoda bude čtvrtletně monitorována. Pokud USA zjistí, že Čína ji nedodržuje, pak zavede cla nebo omezení dovozu.

Čína nebude protestovat, oponovat nebo jakkoliv bojovat proti takovým americkým krokům. Také stáhne své stížnosti z WTO, že se s ní nezachází jako s tržní ekonomikou.

Co to má být za požadavky, ptá se Wolf.

Výzva na snížení vzájemného obchodního deficitu (o 200 mld. dolarů) je směšná. To by znamenalo, že čínský stát musí znovu kontrolovat ekonomiku, přesně to, co USA jinak nechtějí, aby se dělo. Je to porušení principu nediskriminace, multilateralismu a tržní konformity, které stojí na obchodním systému, který byl USA vytvořen. USA by se měly stydět, píše Wolf.

USA ignorují to, že toto nepovede ke snížení amerických deficitů, obzvláště vzhledem k americké fiskální neodpovědnosti. Ignorují nevyhnutelné dopady na třetí země. Požadavek, aby Čína měla stejná cla jako USA, je téměř výsměchem. Ekonomicky pro to není žádný důvod. Bylo by mnohem rozumnější požadovat, aby se Čína blížila stejnému průměrnému clu jako USA či EU.

Vážná diskuse se může odehrávat o podmínkách zahraničních investic v Číně a těch čínských v USA. A jistě se také musí probrat duševní vlastnictví a kyberšpionáž. Ale Čína nemůže nikdy přijmout to, že USA ji zabrání v modernizaci technologie.

A to, že USA budou trvat na neomezeném přístupu jejich investic, zatímco si nechají právo omezit čínské investice v USA, jak se jim zrovna zachce, je nepřijatelné. A nakonec to, že USA budou soudce, soudní porota a ještě vykonavatel, zatímco Čína nebude mít žádná práva jak provést odvetu, nebo se odvolat k WTO, je šílená. Žádná suverénní velmoc nemůže akceptovat takové ponížení.

Pro Čínu by toto byly moderní verze „nerovných smluv“ z 19. století.

Zdá se, že Američané jsou si jisti tím, že mohou Čínu donutit k podmínkám, jakkoliv šíleným a ponižujícím. Čína by byla poškozena ve válce „oko za oko“ víc než USA, myslí si Wolf.

Je to proto, že její exporty jsou mnohem vyšší než exporty USA do Číny. Nedávna analýzy Hooverova institutu ukazuje, že čínský ekonomický růst by se mohl v celní válce snížit o 0,3 %. je to víc než u USA, ale dá se to přežít u tak dynamické země jako je Čína. Pro čínské lídry takové náklady nejsou nic jako to, kdyby se vzdali.

Jak ekonomicky, tak politicky USA jdou špatným směrem, nejen proto, že chtějí Čínu ponížit, ale protože zároveň vedou obchodní válku proti svým potenciálním spojencům. Pro všechny by bylo dobré, kdyby diskuse byla multilaterální, ne čistě bilaterální. Čína by měla uznat, že i když je v některých aspektech ještě rozvojovou zemí, je také supervelmocí. A měla by přijmout principy pravidel, otevřenosti a liberálního obchodu. Obnovení multilaterálních jednání ohledně tématu otevření čínské ekonomiky by mohlo být, jak Číňané říkají, win-win pro všechny. Čína by to měla začít.

Evropané a Japonci by to měli podpořit, navrhuje Wolf. Američané, kteří chápou národní zájem lépe než administrativa, by měli pochopit, že USA budou samy, když půjdou do konfliktu. To se totiž stane, když se lídr změní v šikanéra, který zohledňuje jen sebe.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.