Jestliže vznikne vláda Pěti hvězd a Ligy…

Aktuálně:  Co čeká Itálii a také Evropskou unii, když v Itálii vznikne vládní koalice Hnutí pěti hvězd a Ligy?

Britské noviny Financial Times píší o tom, jaká témata bude muset řešit nová italská vláda

Pokud se dají skutečně dohromady dvě populistické strany, Liga a Hnutí pět hvězd, pak jak jejich popularita, tak i schopnost se shodnout bude podrobena testu, píší Financial Times. Jde o řadu klíčových témat.

Slabá ekonomika

Italská ekonomika roste pomalu, tento rok se očekává asi 1,5 % těžko to bude víc. Pět hvězd a Liga tedy vytvoří vládu v situaci, kdy se objevují obavy ze zpomalení v eurozóně, což by znamenalo, že nebudou moci na začátku využít zlepšující se ekonomické prostředí. Varováním jsou například data o průmyslové produkci. Obě dvě strany sázejí na fiskální expanzi, ale nechtějí pokračovat ve strukturálních reformách, které zahájila minulá vláda. Pokud se ekonomika zastaví, pak líbánky obou stran mohou vzít rychle za své.

Konec kvantitativního uvolňování

Program Evropské centrální banky Itálii pomohl, snížil náklady na půjčování si (tj. snížil výnosy z dluhopisů, pozn. redakce). Jenže během roku program zřejmě bude ukončen, což znamená, že vláda si bude muset poradit s rostoucími úrokovými sazbami. Uvidí se, jakou cestu ukončení kvantitativního uvolňování vybere Mario Draghi. Ale, píší FT, také bude záležet na tom, jak bude vypadat přístup vládě k fiskální disciplíně, euru a trhům, protože obě dvě strany nechtějí dodržovat pravidla rozpočtu a útočily na „austerity“ tedy program škrtů. Je možné, děsí FT, že když se nová vláda postaví Bruselu, pak by to vyděsilo investory a výnosy z italských dluhopisů by zase mohly jít nahoru.

Konflikty v průmyslu

Vláda bude nucena se zaobírat Ilvou, tedy velkou ocelářskou firmou, která sídlí v Tarantu. Ilvu spravuje zatím vládě, ale má dohodu o koupi s ArcelorMittalem. Jenže odbory protestují proti ztrátě pracovních míst, což by mohlo transakci ohrozit. Liga říká, že zavření Ilvy se musí zabránit, Pět hvězd říká, že na stole jsou všechny varianty. Je potřeba se dohodnout na strategii, v sázce jsou tisíce míst. Pak je tu opět klíčový problém Alitalia, italské letecké společnost. Zatím je rovněž pod státní správou, na stole jsou nabídky například od Lufthansy. Jenže Liga či Pět hvězd možná budou usilovat o jiná řešení, třeba o znárodnění, aby firma zůstala v italských rukou.

Migrace

Počet migrantů, kteří dorazili do italských přístavů poněkud klesl poté, co Itálie uzavřela kontroverzní dohodu s Libyí. Liga stavěla svou kampaň tvrdě na omezení nových příchodů migrantů, takže zde je pro ni v sázce opravdu mnoho. Potřebuje, aby dohoda dál platila a aby mohla postupovat se svými radikálními plány a deportaci tisíců migrantů, kteří už v Itálii jsou. Jenže se blíží léto, což je období přílivu migrantů, takže dohoda s Libyí bude hned otestována. V EU se také odehrají rozhovory o novém azylovém právu, Itálie se zde cítí být vystavena velkému tlaku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.